Почетна > Србија
Србија

Музеј жртава геноцида обележава свој дан 22. априла у Архиву Југославије

Директор Музеја жртава геноцида Бојан Арбутина најавио је данас да ће дан музеја бити обележен 22. априла обраћањем његових стручњака и представљањем ретроспективом његовог рада, у Архиву Југославије.
Фото: Танјуг/ VLADIMIR ŠPORÈIÆ/ bs
Арбутина је рекао Тањугу да 22. априла Србија обележава дан сећања на жртве холокауста, геноцида и друге жртве фашизма, које су настрадале током Другог светског рата.
“Овај датум је поред 21. октобра један од најзначајнијих датума када говоримо о историји Другог светског рата – 22. април 1945. године је дан када су последњи јасеновачки заточеници извршили пробој у слободу”, подсетио је Арбутина.
Према његовим речима, у историју су ушли “чињеницом да је систем концентрационих логора смрти Јасеновац један од ретких, ако не једини, логор смрти који је ослобођен од самих заточеника”.
“Аушвиц је ослобођен од стране Црвене армије, Дахау од стране америчке војске. Међутим, овде је био случај да заточеници, њих око 600, крену у ноћи 21. на 22. април у пробој у слободу”, рекао је Арбутина.
Подсетивши да је пробој из логора преживело само 117 логораша, Арбутина је додао да је тај датум “изузетно битан за нашу културу сећања, јер се не сећамо не само пробоја, већ и читавог пакла на земљи који је владао од јесени 1941. до 1945. године”.
Арбутина је рекао да ће се 22. априла од 13:00 у Архиву Југославије поред стручњака Музеја жртава геноцида посетиоцима обратити и директор Архива Српске православне цркве Радован Пилиповић, у име управног одбора музеја, као и директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица из Бања Луке Виктор Нуждић.
“Тај дан ћемо представити пригодно издање поштанских марки које су настале у оквиру обележавања 80. годишњице пробоја јасеновачких заточеника и ретроспективу рада Музеја жртава геноцида од 22. априла прошле године до 22. априла ове године”, најавио је Арбутина.
Фото: Танјуг/ VLADIMIR ŠPORÈIÆ/ bs
Према његовим речима, Музеј жртава геноцида је у протеклих годину дана уприличио две сталне изложбене поставке, од који је једна “у многострадалном селу Пребиловци у Херцеговини, која говори о једном од највећих страдања српског народа током Другог светског рата”.
Арбутина је додао да се друга изложба налази у самом месту Јасеновац и ту је представљена у оквиру те сталне изложбене поставке “Усташка болница”, чији су објекти једини остали све ове године и који сведоче о постојању логора смрти у Јасеновцу.
“Представићемо и наше успехе у снимању документарних играних филмова. Нарочито ћемо апострофирати међународну сарадњу, јер  сутра отварамо изложбу у Културном центру Србије у Паризу, која је посвећена Козари у лето 1942. године”, најавио је Арбутина.
Подсетивши да је музеј јесенас имао изложбе у Минску и Москви, Арбутина је најавио да ће ове године имати представљање изложбе у Атини.
“Били смо и у Бечу, у Подгорици, у Бањалуци и међународна активност је доста заступљена у нашим плановима како бисмо историјску истину и историјске чињенице проширили широм Европе”, истакао је Арбутина.
Према његовим речима, музеј ће представити и нове аквизиције које су дошле у протеклих годину дана, попут кашике које су користили јасеновачки заточеници и аутентичне логорашке униформе једног заточеника из логора Матхаузен.

ЈГСП Нови Сад: Измењен ред вожње током ускршњих празника

Преузмите андроид апликацију.