Мрежа културних станица чини једанаест обновљених и новосаграђених простора за културу чија реализација је започела као део припрема Града Новог Сада за титулу Европске престонице културе.
Културне станице представљају изузетно значајну иницијативу која се развија од 2012. године до данас, са укупном вредношћу пројекта од чак 4.767.983 евра. Ово је један од највећих инфраструктурних подухвата у Србији, када је реч о просторима намењеним уметницима и радницима у култури. Мрежа културних станица није само обична културна инфраструктура, она представља јединствен модел у културном животу овог дела Европе.
Идеја водиља овог пројекта била је инклузивност, укључујући све суграђане у културни живот града. Због тога се ови простори налазе изван строгог центра града и чувају аутентични идентитет крајева у којима се налазе. Култура постаје доступна свима, без обзира на њихову локацију или социјални статус. Осим што доприноси богатству културне понуде, овакав пројекат има и значајан утицај на туризам.
Разноликост програма који се одвијају у културним станицама, као и њихова географска распрострањеност, привлаче туристе и доприносе развоју туристичке индустрије. Такође, овај пројекат има позитиван утицај на развој публике и повезивање грађана, независних уметника, организација и установа културе. Ова мрежа културних станица постала је средиште културних дешавања и интеракције међу људима различитих интересовања и позадина.
КЦ Свилара: Центар је смештен у некадашњој фабрици за бојење свиле, симболу прве индустријализације града. Свилара је постала ново урбано место на културној мапи града, чувајући аутентичну историјску вредност Алмашког краја. Такође, њеним оснивањем, Алмашки крај је постао заштићена амбијентално-историјска целина Новог Сада.
КЦ Еђшег: Еђшег је место са богатом спортском историјом, познато по баловима и банкетима. Данас је Еђшег преуређен и прилагођен породичним и дечјим културним догађајима, чувајући при том богату историју која датира још од 1890. године.
КЦ Буковац: Буковац је посебан по свом еколошком и спортском наслеђу, смештен на обронцима Фрушке горе. Овај центар је прилагођен адреналинским спортовима, али такође нуди и културне и уметничке догађаје.
КЦ Руменка: Смештена у насељу у Војводини, познатом по активној локалној заједници, ова културна станица рефлектује богато културно-индустријско наслеђе и етничку разноликост мештана. Њихова разноврсна културна понуда привлачи различите сегменте заједнице и промовише културну разноликост.
КЦ Млин: Ова културна станица се налази у некадашњем радничком крају, где су живели радници и њихове породице током индустријског развоја Великог Лимана. Данас је КЦ Млин усмерен ка деци и едукативним културно-уметничким програмима, пружајући најмлађим суграђанима место за учење и креативност.
КЦ Барка: С обзиром да се налази на ободу града, поставља периферне крајеве Новог Сада у центар културних дешавања. Програм Барке фокусира се на излагање и разматрање важних друштвених питања. Овај центар активира локалну заједницу и истиче богатство разноликости међу становницима.
КЦ Лиман: Налази се на простору Великог Лимана, некадашњег индустријског центра града. Данас је КЦ Лиман жариште савременог омладинског стваралаштва, пружајући младим ствараоцима и радницима у култури инспиративан простор за изражавање и креативност.
КЦ Ковиљ: Ова културна станица се сместила у аутентичном војвођанском окружењу, близу родне куће Лазе Костића. Отворени амфитеатар и биоскоп на отвореном омогућавају културне догађаје у прелепом природном амбијенту.
КЦ Караван: Караван је јединствена културна станица на точковима која дословно долази до свих делова града и до свих суграђана. Овај мобилни центар за културу има самостално енергетско напајање и омогућава организацију догађаја на неконвенционалним местима где је то иначе тешко оствариво.
МКЦ Петефи Шандор: Мађарски Културни центар је ове године потпуно адаптиран, реконструисан и модерно опремљен објекат у који је Град уложио 108 милиона динара за радове и 7,6 милиона динара за опремање. МКЦ је резултат озбиљног, преданог рада и одличне сарадње Града Новог Сада и новосадске мађарске заједнице.
КЦ Степановићево: У септембру ове године, такође је отворена и последња, 11-та у низу културна станица. Станица има 923 м2, а читав објекат у оквиру којег се налазе и Џудо клуб, Ловачко друштво и Удружење пензионера 1743 м2. Реконструкција је коштала 125 милиона динара.
Све ове културне станице заједно чине богату културну сцену града Новог Сада и доприносе његовом културном идентитету. Осим тога, чувајући и ревитализујући старе индустријске и спортске објекте, ове станице чувају историјско наслеђе града и пружају простор за савремене културне изразе. Овај пројекат представља сјајан пример како се инвестицијама у културу може обогатити културна понуда града, допринети повезивању заједнице и развоју туризма.
Преузмите андроид апликацију.