Početna > Biznis
Biznis

Može li se verovati prodavcu polovnjaka iz Nemačke?

Nisu svi prodavci polovnih automobila u Nemačkoj vredni vašeg poverenja. Istraživanje otkriva da mnoga oštećena vozila stižu na tržište iz drugih zemalja.
Foto: Unsplash/Obipiksel

Mnogi kupci pretpostavljaju da su polovni automobili iz Nemačke po pravilu dobro održavani i da nemaju skrivene mane i nedostatke.

Mnoga vozila koja se prodaju u Nemačkoj su oštećena u drugim zemljama i kupci bi trebalo da budu oprezni kako bi izbegli prevarante, otkriva istraživanje koje je sproveo carVertical.

U 2022. godini, 230.695 automobila je provereno na toj platformi koji su poslednju registraciju imali u Nemačkoj. Ono što je još interesantnije – od tog broja, 9.997 vozila imalo je neku zabeleženu aktivnost u drugim zemljama.

To znači da je 4,3% automobila prodatih u Nemačkoj možda korišćeno u inostranstvu, čak i ako njihovi prodavci to nekako „zaborave“ da napomenu.

Prema ipodacima koje je prikupio carVertical, 16,6% automobila na prodaju u Nemačkoj primećeno je u Italiji, 12,7% u Francuskoj, i 10,6% u SAD.

Iako tržište polovnih automobila u Nemačkoj ima dobru reputaciju širom Evrope, potpuno poverenje u prodavce može izazvati ozbiljne probleme. Pošto se 75% polovnih vozila u Srbiji uvozi iz inostranstva, često imaju vraćenu kilometražu, skrivena oštećenja i druge nedostatke.

Prevare na tržištu polovnih automobila češće su u istočnoj Evropi. Međutim, kupci takođe treba da preduzmu mere predostrožnosti kada kupuju vozila u zapadnim zemljama. U suprotnom, lako je dobiti automobil u lošem stanju, a zatim platiti mnogo novca za neočekivane popravke.

Provera istorije automobila nije dovoljna. Pošto neki prodavci koriste lažne VIN-ove, kupci moraju pažljivo da provere da li je VIN broj koji su dobili pravi. Lažiranje VIN-a je protivzakonito, a ako prevarant ode tako daleko, taj automobil treba izbeći po svaku cenu.

Kurs dinara prema evru 117,3709

Preuzmite android aplikaciju.