Početna > Biznis
Biznis

Može biti samo jedan: Ruski Pancir S protiv turskog Barjaktara TB2

„Svaki ciga svoga konja hvali“, poslovica koja važi i u Rusiji i Turskoj kada su u pitanju njihovi borbeni sistemi Pancir S i Barjaktar TB2.
Obe strane će reći da je njihov sistem bolji i dominantniji u odnosu na onaj drugi, ali šta je prava istina? Da li je Pancir S sistem koji stopostotno čuva nebo i gde nema prolaza, ili je Barjaktar superioran i može da probije odbranu, uništi Pancir bez detektovanja od strane istog? Da li je dobar PVO ključ uspeha, a letelice beskorisne ili je vazdušna dominacija ključna u sukobu? Ali krenimo redom.
Foto: Wikimedia Commons/ Boevaya mashina

Pancir S

-Hibridni sistem PVO kratkog dometa, naoružan sa dva topa od 30mm i sa 6 raketa zemlja vazduh. Namenjen je pre svega za borbu protiv helikoptera, krstarećih raketa, dronova, niskoletećih ciljeva ali i artiljeriskih granata. Druga primena mu je zaštita vitalnih objekata poput mostova, fabrika, kasarni, aerodroma kao i neposredna zaštita „većih“ sistema PVO kao što su S 400, takođe Ruske proizvodnje.

 

Foto: Wikimedia Commons/Zinnsoldat

Barjaktar TB2

-Bespilotna udarna letelica, namenjena za napade na neprijateljske radare, bunkere, čvorišta veze… Primenljiv je i u prvim borbenim redovima za borbu protiv PVO sistema i neprijateljske tehnike. Može da se koristi i za korekciju i navođenje artiljeriske vatre. Nosi širok spektar raketa, domet mu je do 300 km i može da provede u vazduhu do 27 sati bez prestanka. Zbog malih gabarita, male brzine i specijalnih materijala od kojih je izrađen, teško je uočljiv za radare.

 

Oba ova sistema su borbeno dokazana u Libiji, Siriji, Nagorno Karabahu, Ukrajini…

Prvi sukob ovih sistema desio se u Libiji. Iako su oba sistema uspevala da unište onaj suprotni, ipak je više odjeknulo uništenje 3 Pancira S vojske generala Haftara. Rusi su tvrdili da su 2 uništena sa zemlje a treći nije bio u stanju da dejstvuje usled tehničkog kvara. Generalu su Pancire dali Ujedinjeni Arapski Emirati, i ruku na srce, to su bili stariji sistemi odnosno početne verzije. Takođe i obučenost Libijskih posada bila je upitna.

Drugi teren na kome su odmerili snage bila je severna Sirija. Turski dronovi su dali odlične rezultate u napadima na snage sirijske vojske. Turska je tvrdila da je uništila 8 Pancira, a Sirija 35-40 Barjaktara uz pomoć Pancira kao i nekoliko mnogo većih turskih dronova Akindži.

Pancir S uspešno je branio rusku Bazu Hmejmim na obali Sirije. Odbio je mnogobrojne napade malih dronova kao i artiljeriske granate i rakete iz sistema „ Grad“.

Najbolja promocija Barjaktara desila se u ratu Azerbejdžana i nepriznate Jermenske republike Nagorno Karabah. Barjaktar je ovde bio „Prva zvezda“ sukoba i „Game changer“ oružje. Azeri su iz dana u dan lomili odbranu Jermena, nanoseći im ozbiljne gubitke u ljudstvu i tehnici. Nemilosrdnim udarima iz vazduha Barjaktari su samleli jermensku vojsku kao i njen moral. Posebno je bio ubitačan u kombinaciji sa izraelskim dronom samoubicom „Harop“ i „Mini Harop“.
Doduše u ovom sukobu Pancir nije učestvovao pa ostaje na vojnim analitičarima da procene da li bi sukob otišao u drugom smeru da jeste.

Turska strana je bila prezadovoljna učinkom Barjaktara, pa su ovaj sukob nazvali „Game of drones“ koristieći igru reči i aludirajući na poznatu seriju “Game of thrones“ (Igra prestola).

I konačno sukob u Ukrajini. Ukrajinci su pre izbijanja neprijateljstava imali 36 Barjaktara, a do danas turska neprestano nastavlja da snabdeva Ukrajinu novim sistemima. Barjaktar je ovde imao minimalne uspehe, dok su Rusi izgubili jedan pancir na početku i to tako što je ostao zaglavljen na njivi usled tehničkog kvara, a ukrajinski civili ga zapalili Molotovljevim koktelima. Sa druge strane postoji mnogobrojni dokazi o obaranju Barjaktara sistemima PVO, a izgubljene letelice mere se u desetinama. Naravno nije ih sve uništio Pancir, ali mnogobrojne svakako jeste.

Foto: Wikimedian Commons/ Armія Іnform

Gde je u svemu ovome Srbija?
Srbija za sada poseduje 6 Pancira S1, a u planu je nabavka dodatnih 12 unapređenih Pancir SM, sa većim dometom i boljim radarima. Takođe je nedavno prilikom sastanka srpskog i turskog predsednika dogovorena kupovina Barjaktara TB2 i to po ubrzanom postupku. Koliko je sistema u pitanju nije poznato. Ovim bi Srbija postala prva zemlja na svetu koja poseduje oba sistema i svojevrstan lider u regionu (a i šire) što se tiče udarnih bespilotnih letelica. Naravno tu se računaju i kineski CH 92 i domaći „Pegaz“. Obe letelice su već u naoružanju srpske vojske a do kraja godine biće ih po 12 komada.

Umesto zaključka:
Oba sistema su dobra i žilava, sposobna da unište onaj drugi. Možemo primetiti da je Pancir koji je sam na čistini i sa slabije osposobljenom posadom lak plen Barjaktaru. Tamo gde nema slojevitog PVO Barjaktar je smrtonosan i može da promeni situaciju na terenu. Ali Pancir koji je uvezan sa radarima većeg dometa i drugim sistemima vrlo je efikasan i u tom slučaju lovac (Barjaktar) postaje plen. Takođe tu su i razni sistemi protiv elektronske borbe koji ometaju komunikaciju između Barjaktara i operatera, čime ovaj postaje beskoristan.

U svakom slučaju ovi sistemi predstavljaju odvraćajući faktor a vojsku Srbije dižu na viši tehnološki nivo.

Aprilska inflacija u SAD 8,3 odsto, usporila prvi put od avgusta

 

Preuzmite android aplikaciju.