Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Можда кијавица и кашаљ нису увек симптом прехладе? Ево због чега се можете осећати болесно

У нашим домовима има много ситница због којих се не осећамо добро, а не знамо зашто.
Фото: Pexels/Andrea Piaquadio

Вероватно у простору у ком живимо имамо изворе бактерија и алергена којих нисмо свесни. Прљавштина на местима о којима не размишљамо може наш дом да учини и те како нездравим местом. Ево на шта би убудуће требало да обратимо пажњу…

Постељину мењајте сваке недеље

Постељина је рај за гриње, а ту је и прашина од изумрлих ћелија ваше коже којом се оне хране. Њихове излучевине ометају дисајне путеве и садрже честице које доводе и до напада астме.

Мењајте кесе за усисивач

Током сваког усисавања би требало променити кесу јер се у њој налазе наталожене све штетне честице. Поготово ако имате старији модел усисивача који нема добре филтере, није немогуће да ћете осетити алергију или добити неку инфекцију.

Перите завесу за туширање

Практична за употребу, ова завеса никада није потпуно сува. Обично је на дну пуна тамних мрља и буђи која је извор инфекције дисајних путева. Ако не може добро да се опере – купите нову.

Фото: Unsplash/Andrea Davis
Оперите простирку за купатило

На њу стајете сваки пут након купања или туширања и тешко је очекивати да не буде влажна. Добро је истресите и оперите бар једном недељно. Бирајте увек оне које се лако перу машински.

Пазите на длаке љубимаца

Колико год да пазите, већина кућних љубимаца се лиња и морате да будете уредни. Длаке с намештаја и тканина редовно усисавајте и скидајте специјалним четкама јер су пуне гриња и алергена.

У кетлер иде увек свежа вода

Вода у електричном чајнику мора увек да се изнова сипа када је загревате. Проспите остатке старе воде јер се у њој налазе разни хемијски елементи који су шкодљиви по здравље.

Пажљиво са спрејевима за чишћење

У овим спрејевима има супстанци веома непријатних за плућа. Зато, када их користите, широм отворите прозоре или укључите вентилацију и трудите се да те мирисе што мање удишете.

Обавезно сушите пешкире

Најгоре је ако мокар пешкир након употребе (прања руку, умивања, туширања) вратите на његово место у купатилу. Обавезно га раширите да се осуши. Влага у фротиру је легло бактерија.

У кућу не улазите обувени

У ципелама никада не улазите у дневни боравак, где проводите највише времена или у просторију где вам се деца играју. Кад уђете у кућу, скините одмах ципеле и ускочите у чисте кућне папуче.

Ne bacajte hirurške maske gde stignete, one su velika pretnja za životinje na kopnu i u vodi

Преузмите андроид апликацију.