Интуитивне слутње су се обистиниле.
Откако су људи почели масовно да користе електрични тротинет, прате га контроверзе и спекулације о томе колико је опасан по све учеснике у саобраћају.
Зато су рађена истраживања и – након анализе 36 милиона медицинских белешки – недавни закључак научника гласи: електрични тротинет је најнебезбедније превозно средство.
Наиме, истраживачи са Универзитета Калифорнија у САД у свом истраживању су се фокусирали на безбедност индивидуалног превоза.
Анализирали су помоћу компјутерског програма 36 милиона медицинских белешки из 180 клиника и болница, насталих у периоду од 14. јануара 2014. до 14. маја 2020.
Програм је тражио описе повреда, кључне речи и „учио“ нове појмове. На крају је било могуће припремити извештај који не оставља никакву недоумицу о томе које превозно средство треба одабрати како бисте безбедно стигли на одредиште.
У проучаваном узорку медицинских установа о повредама задобијеним током вожње електричног тротинета забележене су 1.354 пријаве. То је у просеку 115 повреда на милион путовања, али постоји један детаљ вредан пажње.
До 2018. године, односно до наглог раста популарности електричних тротинета, просек догађања био је 13 годишње. У 2018. већ су биле 592 повређене особе, а 2019. године 672.
По броју несрећа су електрични тротинети чак претекли мотоцикле (у просеку 108 повреда на милион путовања), који су раније сматрани најопаснијим превозним средством.
Бицикл са 15 повреда на милион путовања знатно је безбеднији. Ипак, неприкосновени лидер по безбедности у индивидуалном превозу је аутомобил – само осам повреда на милион путовања.
Зашто је електрични тротинет толико опасан?
Како се наводи, користи га мање људи који познају саобраћајне прописе (у односу на, рецимо, мотоцикл), а многи од њих додатно возе под утицајем разних стимуланса „јер то је само тротинет“.
Даље, многи корисници електричних тротинета немају вештине које их дефинишу као возаче. Да бисте возили аутомобил, морате да положите возачки испит и да имате минимално знање о томе како функционише друмски саобраћај.
Такође, електрични тротинети возе се углавном без кацига, па се ризик од озбиљне повреде у случају незгоде знатно повећава.
Осим тога, тротинети веома брзо убрзавају, па вас чак и они са брзинама ограниченим на 25 km/h могу изненадити својим перформансама.
Мали точкови, узраст возача, алкохол, дрога и несрећа је неизбежна…
Znate li šta sve treba da prekontrolišete na vozilu nakon duge zime?
Преузмите андроид апликацију.