Почетна > Бизнис
Бизнис

Морамо ли да мењамо гуме на сваке четири године?

Ближи се 1. новембар и обавеза за возаче да на својим аутомобилима замене летње гуме зимским. Медији у региону такође подсећају власнике аутомобила да ово учине али постављају и питање да ли заиста ово треба да радимо сваке четири године, што се сматрало неким неписаним правилом.
Фото: Unsplash/robineero

Да ли су гуме старије од четири године још прикладне за вожњу у зимским условима? Квалитет гума зависи од њихове старости.

До пре неколико година на снази је била формула 4x4x4, што значи да возило мора да има – четири једнаке гуме које морају да се мењају на сваке четири године, а оне (без обзира на старост) морају да имају минимално четири милиметра профила.

Али будући да је гумарска индустрија последњих година јако напредовала, Ауто-мото савез Словеније (АМЗС) сада саветује да гуме могу да се користите шест до осам година.

– Ипак, није препоручљиво на возилу имати гуме старије од 10 година јер хемијске промене услед старења утичу на гумену смесу која губи флексибилност, а тиме и пријањање – напомињу у овој организацији.

Како се наводи, исправан притисак у гумама један је од кључних елемената за постизање најбољих својстава гуме. Свако возило има препоруке за одговарајући притисак у пнеуматицима.

Стручњаци напомињу да је важна редовна провера притиска јер се он мења због температурних промена.

Такође, и правилно складиштење продужава век гума. Треба их чувати на сувом и хладном месту, где у близини нема хемикалија.

Ако су на фелнама, треба их положити водоравно или окачити на зид, док гуме без фелни треба да стоје усправно.

Објашњавају и разлику између зимских и летњих гума. Осим осетно дубљег профила, зимске гуме имају и другачију смесу намењену вожњи на ниским температурама.

Гумена смеса летњих гума стврдњава се на ниским температурама, због чега се погоршава пријањање, па тако и управљање возилом. Произвођачи гума такође препоручују замену летњих гума зимским кад температура падне испод седам степени целзијуса.

U Francuskoj zabranjuju upotrebu herbicida zbog ugrožavanja zdravlja dece

Преузмите андроид апликацију.