Početna > Život i stil
Život i stil

Moćne urme umesto industrijskog šećera, ali budite obazrivi sa količinom ovog voća

Ukoliko konzumirate samo urme telo će se neizbežno suočiti sa nedostatkom hranljivih materija.
Foto: Unsplash/VD Photography

Urme sadrže vitamine C, K, E, B1, B2, B4, B5, B6, B9, bakar, gvožđe, kalijum, magnezijum, fosfor, cink, kalcijum, selen, fluor, silicijum, hrom, bor , sumpor. Od njih se u visokim koncentracijama ističu kalijum, kalcijum, silicijum i magnezijum.

Među svim voćem, urme sadrže najveću količinu ugljenih hidrata: na 100 grama proizvoda ima 69 grama ugljenih hidrata.

U urmama ima i dosta šećera, oko 60-65%. U svežem voću ima nešto manje šećera, jer. imaju više vode.

Što se tiče kalorija, voće je negde u sredini jer u 100 grama ima oko 290 kalorija. Obično tako velika količina šećera podrazumeva visok glikemijski indeks u proizvodu.

Ovo je delimično tačno, ali za razliku od ugljenih hidrata i šećera, urme sadrže posebne kiseline: pantotensku, niacin, riboflamin. Oni u velikoj meri olakšavaju svarljivost ugljenih hidrata i kontrolišu nivo šećera u krvi.

Takođe, plodovi urmi se mogu pohvaliti da sadrže više od 20 vrsta raznih aminokiselina koje su potrebne organizmu, a koje nećete naći u većini drugog voća.

Naučna istraživanja

Naučni časopis „Biologija i integrativna medicina“ beleži neka od korisnih svojstava koje voće ima. Prvo, u urmama uopšte nema holesterola.

Drugo, pektin i dijetalna vlakna koja čine voće imaju pozitivan efekat na probavni sistem i čak smanjuju rizik od određenih karcinoma.

Treće, visoka koncentracija magnezijuma i kalijuma blagotvorno utiče na funkcionisanje srca i krvnih sudova.

Prisustvo selena u proizvodu pomaže sudovima da se bore protiv manifestacije vaskularnih bolesti i smanjuju rizike od njihovog formiranja i daljeg razvoja.

Takođe, zbog obilja antioksidanata, urme pomažu organizmu da se nosi sa bolestima.

Urme mogu naštetiti ljudima sa visokim nivoom šećera u krvi. plodovi nisu u stanju da u potpunosti nadoknade visoki GI. Oni koji imaju bilo kakve patologije gastrointestinalnog trakta, bolesti bubrega, prekomernu težinu, alergije na fruktozu treba da se uzdrže od pijenja i prvo se konsultuju sa lekarom.

Prema preporukama lekara i nutricionista, ne možete jesti više od 15 urmi dnevno. Ipak, imaju puno šećera. Norma za odraslu osobu je 6-8 komada, za dete 3-4 komada. Proizvod se dugo vari, pa ga je najbolje konzumirati ujutru.

Zamenite jutarnju kafu jabukom

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake