Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Mobilni automatski eksterni defibrilatori postavljeni na 15 lokacija u gradu

Automatski eksterni defibrilator (AED) jednostavan je uređaj koji spasava život, pokrećući srce koje je stalo u srčanom zastoju, dok na lice mesta ne stignu profesionalne ekipe Hitne pomoći.
Foto: WikimediaCommons/PrPom

Kako je za “Dnevnik” objasnio rukovodilac Odeljenja za naučnoistraživački rad, edukaciju i međunardonu saradnju i šef stručnog saveta pokrajinskog Zavoda za hitnu medicinsku pomoć dr Sandro Kopilović, on se koristi ukoliko dođe do prekida rada srca, te osoba ne diše i bez svesti je.

„Ako se bilo šta desi, neko izgubi svest, kolabira i sruši se, prvo se poziva Služba hitne pomoći, a zatim se traži radnik koji je obučen za rad na automatskom eksternom defibrilatoru. Aparati su izuzetno jednostavni, te ih mogu koristiti i laici sa minimalnom obukom. Rukovođenje ne zahteva nikakvu preteranu stručnost. Uređaj koji svojim softverskim sklopom verbalno, putem zvučnika, navodi osobu koja njim rukuje kako da radi reanimaciju, masira pacijenta, kako da da veštačko disanje, dok, istovremeno, analizira vrstu poremećaja ritma kod pacijenta, a rezultat je ponovno pokretanje srca koje je stalo“, pojašnjava dr Kopilović.

I stvarno, demonstrirajući ekipi “Dnevnika” rad aparata, otvoranjem poklopca, uređaj sam počinje kompjuterskim glasom da navodi doktora postupno na svaki korak. Aparat sadrži dva pečera koja se postavljaju na gornji i donji deo golog grudnog koša.

Zatim glas obaveštava da se pacijent ne dira, te počinje sa analiziranjem ritma. Kada se završi taj proces, koji je kratkotrajan, aparat navodi spasioca da započne veštačko disanje i masažu srca.

„Svaki minut je bitan i u tome se ogledaju značaj i važnost tog defibrilatora jer pravi razliku između života i smrti, zato je negde i važniji od visoko stručne pomoći koja može doći prekasno. Svaki minut po prestanku srčanog rada odnosi šanse, te možemo reći da su posle 10 minuta neukazane prve pomoći šanse za preživljavanje, praktično, nula, osim u izuzetnim okolnostima. Uređaj je maksimalno jednostavan i zahteva minimalnu obuku koja se pruža kod nas u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć, stoga bih preporučio, kako radnim organizacijama, firmama i preduzećima, tako i pojedincima da savladaju minimalnu obuku i sutra budu pripremljeni da nekom spasu život“, iskren je naš sagovornik.

Foto: WikimediaCommons/Pyrog

U Novom Sadu uređaji su postavljeni na 15 lokacija – u Gradskoj kući, zatim preduzeću “Luka” Novi Sad, na stadionu “Karađorđe”, na Spensu, na Štrandu, u Osnovnom sudu, kao i na Medicinskom fakultetu i Fakultetu tehničkih nauka, kao i u Zavodu za zdravstvenu zaštitu studenata.

Takođe se nalazi na Futoškoj i Limanskoj pijaci, u zgradi JP “Informatika”, u Kulturnom centru Novog Sada, na Gradskom groblju i na Železničkoj stanici.

Na sajtu pokrajinskog Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Novi Sad dostupan je telefon službe koja organizuje obuke koje se rade u toj ustanovi.

Uskoro se završava rekonstrukcija Doma zdravlja na Limanu

 

Preuzmite android aplikaciju.