У овој години Национална служба има на располагању 7,75 милијарди динара за спровођење свих мера активне политике запошљавања.
За разлику од прошле године, када је за активне мере запошљавања издвојено 6,85 милијарди динара, захваљујући чему је у директне финансијске мере укључено близу 18.000 незапослених, од чега 2.000 особа са инвалидитетом, у 2024. години буџет Националне службе за запошљавање „тежи” је за 900 милиона динара.
За те намене ове године издвојено је укупно 7,75 милијарди динара. Поред тога, значајну улогу имају и готово све локалне самоуправе, као и АП Војводина, које из својих буџета издвајају додатна средства за реализацију локалних и регионалних планова запошљавања – укупно у износу од 900 милиона динара.
Незапосленима, којих је на евиденцији иначе око 387.000, што је мање за око 10 одсто у односу на исти период лане, и ове године биће на располагању различити програми обука, на захтев послодаваца и за тржиште рада, потом програми стицања практичних знања и функционалног образовања.
Такве обуке су махом намењене теже запошљивим категоријама.
„Укупан број незапослених без квалификација и нискоквалификованих који се налазе на евиденцији НСЗ је 137.183. То чини близу трећине, односно 35,5 одсто, од укупног броја незапослених“ наводе у НСЗ.
Један од видова државне помоћи за овакав тип незапослених су обуке за потребе тржишта рада. Циљ ове мере је подизање нивоа компетентности, конкурентности и запошљивости незапослених кроз стицање додатних знања и вештина за обављање послова у оквиру стеченог или новог занимања.
„Планиране обуке у 2023. години ће се реализовати у првој половини 2024. године. Прилику за стицање компетенција полазници ће стећи укључивањем у обуке за столаре, зидаре, руковаоце виљушкаром, геронто-домаћице, здравствене неговатеље, израђиваче пица, обављање послова маникира и педикира и друге обуке“ набрајају у НСЗ.
Srbija trenutno troši oko 3,5 puta više energije u odnosu na evropski prosek
Преузмите андроид апликацију.