Izvršni odbor Međunarodnog monetarnog fonda odobrio je alokaciju MMF-ovih specijalnih prava vučenja (SDR) u iznosu od 650 milijardi dolara, kako bi raspodela deviznih rezervi za 190 zemalja članica bila završena u ciljanom roku do kraja avgusta.
Izvršna direktorka MMF-a Kristalina Georgieva izjavila je da će sada predstaviti predlog raspodele SDR-ova, najobimniji u 77-godišnjoj istoriji ove međunarodne finansijske institucije, bordu guvernera Fonda i predstavnicima svih zemalja članica MMF-a, izveštava Rojters.
„Ovo je izuzetan podsticaj iniciranju aktivnost u svetu“, navela je Georgieva u saopštenju objavljenom uoči dvodnevnog sastanka ministara finansija i guvernera centralnih banaka G20 u Veneciji, koji počinje danas.
„Dodela SDR-ova povećaće likvidnost i rezerve svih naših zemalja članica, učvrstiće poverenje i ojačati otpornost i stabilnost globalne ekonomije“, dodala je ona.
MMF 2009. godine podelio 250 milijardi dolara zemljama članicama
MMF je 2009. godine podelio SDR rezerve u iznosu od 250 milijardi dolara zemljama članicama kako bi pomogao da se ublaže posledice globalne finansijske krize. SDR su devizna imovina MMF-a, koju čini korpa valuta – dolar, evro, jen, funta i juan.
Da bi mogle da troše dodeljeni iznos SDR-a, države prvo moraju da ih zamene za neku od osnovnih čvrstih valuta, što od njih zahteva da nađu zemlju partnera koja je voljna za razmenu.
Georgieva je rekla da će nova alokacija SDR-a, koju su u aprilu prvo podržale vodeće ekonomije G20, imati pozitivan efekat na sve zemlje članice MMF-a, a posebno će pomoći ugroženim zemljama da pojačaju svoj odgovor na kovid krizu.
Dodala je da će se Fond aktivno angažovati sa zemljama članicama u narednim mesecima kako bi „utvrdio održive opcije za dobrovoljno kanalisanje SDR-ova iz bogatijih članica radi podrške našim siromašnijim i ranjivijim zemljama“.
Očekuje se da će zvaničnici finansija G20 tokom naredna dva dana razgovarati o potencijalnim iznosima instrumenta SDR-a, kako za zemlje sa niskim prihodima, tako i nekim ranjivim zemljama sa srednjim prihodima i malim ostrvskim državama.