Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Mlekomati na pijacama: Kozje i kravlje mleko toči se na taster

Mlekomati na Ribljoj i Limanskoj pijaci od juče su zvanično počeli da rade, a Novosađani su od ranih jutarnji sati dolazili i točili sveže punomasno kravlje ili kozje mleko, kako ko voli.
Foto: Gradske info

Jedan od idejnih tvoraca ovog patenta Marko Krsmančić rekao je za „Dnevnik” da su do sada reakcije ljudi na ponudu uglavnom bile pozitivne, pogotovo što je u pitanju nešto sasvim novo. Mleko u ponudi je iz mlekare „Karpe diem” iz Krušedol Sela, a automati su na raspolaganju 24 sata, sedam dana u nedelji.

„Mlekomat nudi sveže punomasno pomuženo mleko, koje nije termički obrađeno, te je preporuka da se obavezno prokuva pre upotrebe, a nije ga preporučljivo dugo držati van frižidera“, kaže Krsmančić.

„Litar kravljeg punomasnog mleka košta 150 dinara, a kozjeg 200. Ukoliko neko želi više od toga, na primer dve litre, potrebno je prvo ubaciti tačan iznos, jer mlekomat ne vraća kusur. Zatim se otvore vratanca koja kriju dve točilice, vidno obeležene koje mleko se u kojoj nalazi i pritisne se taster. Kada se napuni prva litra, aparat prestaje da toči, pa je potrebno pritisnuti taster drugi put i druga litra će se napuniti. Važno je i flašu malo nakriviti prilikom punjenja, što je vidno obeleženo i na samim vratancima.Kako kaže, ako građani nemaju pri ruci flašu, pored mlekomata je manji automat „flašomat”, koji nudi litarsku plastičnu flašu po ceni od 20 dinara. Na automatima su jasno i precizno navedena upustva za korišćenje, te nije teško snaći se, treba samo čitati navedeno“, objašnjava Krsmančić.

„Ideja se javila još 2017. godine, kada smo u Austriji videli nešto slično. Mislim da smo u ovom trenutku jedinstveni u ovom delu Evrope, s obzirom na to da u ponudi imamo kozje i kravlje mleko, na jednom mestu. Po njegovim rečima, kozje mleko neće biti dostupno od kraja novembra, jer se završava period laktacije, te nema ni mleka. Ali pred kraj februara će se ponovo naći dostupno u prodaji. Kravlje mleko će biti u ponudi građanima cele godine. U mlekomatu je temperatura između dva i po do četiri stepena Celzijusa, a ukoliko se ona poremeti, aparat se blokira i staje prodaja, dok se problem ne reši. U aparat su ugrađene i mešalice, kako se ne bi stvarao kajmak, što je normalno kod svežeg punomasnog mleka.“

„Videla sam pre neki dan da je automat postavljen i bila sam iščekivanju kada će krenuti da radi, jedva sam dočekala da uzmem kravlje mleko, jer nisam ljubitelj kozjeg,“ uzbuđena je Snežana Perišić, koja je došla i danas da proveri da li je mlekomat u funkciji i obradovala se što će konačno moću da pazari sveže mleko.

„Ovo je vrlo interesantno, a rukovanje aparatom je baš jednostavno i lako, sve je objašnjeno“.

Univerzitet u Novom Sadu raspisao konkurs za upis na MAS forenzika

Preuzmite android aplikaciju.