Рад са људима, однос са људима, улива поверење, а оно се заснива на оствареном здрављу, то ме испуњава, речи су младог доктора, специјалисте гинекологије и акушерства Јована Угарковића. Др Угарковић и његов млађи колега Марко Стојић, специјализант гинекологије и акушерства, говорили су за РТВ1, у емицији “Актуелно”, о актуелним темама у здравству, пројектима, улагањима у здраство, али и битној иницијативи Владе Републике Србије којом се у здравствени систем уводи 100 најбољих дипломаца.
Министарство здравља спровело је акцију која ће умногоме повећати поверење у струку и дати људима квалитетнији живот и здравствени систем, запосливши 100 дипломаца и 140 медицинских сестара и техничара.
-Поменути програм, инициран од стране Владе Србије, дао је врло добре резултате. Када погледам своју генерацију, ја сам 1990. годиште, по завршетку факултета уписао сам волонтерску специјализацијју. Радећи две, три године, Влада је донела акт о запошљавању најбољих дипломаца и чак су почели са генерацијом 1992. У следећем кругу су “вратили време у назад”, на људе до 1982. године. Узимали су по 100 најбољих годишње. Таблицу су јако брзо попуњавали. Али, када су извукли мене, мислим да нас је било из генерацује 12,13 овде. Мали број је имао посао, сви остали су били у иностранству. Програм је због тога значајан- навео је др Угарковић, док га допуњује његов колега Стојић:
-Имао сам велику срећу, дугујем велику захвалност држави на овој иницијативи. Недуго након студија и волонтирања, у сред пандемије ковида, добио сам прилику да пређем на инфективну клинику, провео сам тамо три месеца и упознао неке дивне људе. Из целе ситуације изашли смо као победници. Добио сам посао преко иницијативе 100 најбољих студената и захвалан сам на томе, јер смо сви имали прилику да бирамо град, клинику, и специјализацију. Не знам која још држава даје ову прилику. Држава је мислила и на оне који су много раније завршили факултете. Били су позивани и људи који су имали уговоре на одређено и добијали уговоре на неодређено. Нама младима улива самопоуздање, веру у здравство и систем.
Др Стојић: Град спроводи пројекте да се млађима дочара колико је здравље императив
Ови млади доктори дали су савете будућим студентима, будућим докторима који ће лечити становиштво.
-Рад, залагање, труд су на првом месту. Морате их остварити на студијама да бисте успели. Менторство је исто кључно. Ми долазимо до момента да када радимо операцију, увек имамо моментум знања које се стално преноси- рекао је Угарковић, а др Стојић навео је да држава увек награђује добре и вредне студенте те да с овом иницијативом неће остати на цедилу.
-То раније није било случај, у прошлости су студенти одлазили у иностранство. Ово је ситуација где ви знате да држава стоји иза вас. То је велики мотив. На вама је да учите и вредно радите. Током студирања сам волонтирао у многим салама, а желео сам да направим баланс између хирургије и неинвазивне дијагностие. Гинекологија ми је највише пружила, а и сам чин доношења живота на свет је невероватан. Апелујем на све грађане да слушају своје тело. Са својим колегама сам био члан пројекта где смо одлазили у средње школе и гимназије и причали средњошколцима о репродуктивном здрављу. То је било занимљиво. Могу да кажем да Град спроводи пројекте да се млађима дочара колико је здравље императив. Превенција је стуб здравства. Ми бисмо волели да се нико не разболи, зато је циљ спроводити акције и пројекте превенције. Без здравља не идемо нигде.
-Брига и актуелност је данашња суштина нашег Града. Болест узимамо као фактор који ремети здравље како појединца, тако и породице. Тренутно смо на 10 до 20 посто одзива на скрининг- истакао је доктор Јован Угарковић.
Превентивне акције вођене у домовима здравља у Новом Саду уродиле плодом
-Помоћу скрининг тестова ми из здраве популације желимо да издвојимо ризичну групу и на време их дијагностификујемо. Циљ је да до болести ни не дође, а ако дошло да дијагностикујемо и лечимо. Није циљ здравственим радницима да лечимо, већ да људи у најранијем добу од детињства па надаље буду упознати са терминима. Најпопуларнији превентивни преглед је скрининг грлића материце, и даље је то водећи гинеколошки малигнитет. Имамо могућност добре превенције. Симптоми нису увек видљиви, а помоћу скрининг тестова се изолују ризичне групе. Зато су битни редовни гинеколошки прегледи. Саветујемо да се девојчица први пут јави гинекологу са појавом прве менструације. Од тада гинеколог даље усмерава следеће прегледе и саветује како да води бригу- навео је Стојић.
Др Угарковић истиче да код 10 посто популације може да се очекује појава неких акутних и хроничних проблема, а акције које су се водиле викендом у домовима здравља биле су добре.
-Грађани би могли да више обрате пажњу и више воде рачуна о свом здрављу. Не чекајте последњи тренутак да се јавите лекару. Увек је примаран посао, али и најранији симптом ако осетите је боље да се јавите лекару. Битно је да грађани дају значај одласку код лекара. Из разговора са људима, доста је занемарен лекар, свима то представља обавезу, али то мора да остане императив- речи су Стојића.
Др Угарковић: Нова зграда на Мишелуку подигнута у рекордном року
Доктори су се дотакли и ковид пандемије и навели да родитељи треба да буду уз лекаре и да њихов глас буде валиднији од интернета.
-Нова зграда на Мишелуку је била подигнута у рекордном року. Наш систем се добро показао, брзо је реаговао. Доста је било прича о ковид вакцини, а сада је у току вакцинација против ХПВ, а из Града Новог Сада се та иницијатива прелила на ниво целе Србије. А у студентским амбулантама је била исто организована вакцинација. Био је добар одзив и то би требало поновити. Било је 450 до 500 вакцина.
-Често срећемо родитеље који нису за вакцине. Саветујем људе да је струка ту да се бави послом, треба бити уз нас лекаре, да наш глас буде валиднији од интернет превара.
Српски лекари имају шта да понуде на конгресима у иностранству
Доктор Угарковић као још један од успеха младих доктора издвојио је и значајна улагања у опрему и новим методама којима се лече пацијенти.
-Чекамо градску болницу, али и цела медицина и похађање курсева и конгреса су суштина.
-С нашег аспекта то је битно, јер млади лекари прате трендове дијагностике и терапије. Изузетно је значајно да држава улаже у здравство. Огромна сума новца одлази у здравство и то морамо да ценимо. Ми ћемо кроз едукације у здравству моћи да пренесемо знање колегама. Не можемо да се осврнемо само на књигу, већ и на савремену апаратуру. Нашој енергијом и амбициозношћу надамо се да ћемо много тога постићи у будућности. Ово је велики тим вредних људи, велика породица. Имамо и ми свашта да понудимо на конгресима у иностранству- навео је Стојић за РТВ1.
Преузмите андроид апликацију.