Početna > Biznis
Biznis

Mladi najmanje svesni posledica deljenja ličnih podataka na internetu

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović izjavio je juče da su mladi najmanje svesni posledica koje mogu nastupiti prilikom podele ličnih podataka na društvenim mrežama.
Foto: Unsplash/hindawi

„Kada vi hoćete neki sadržaj da skinete sa društvene mreže, onda bi morala da se pročita politika privatnosti koju su svi ponuđači dužni da urade, međutim ta politika privatnosti se najčešće ne čita zato što je sitnijim slovima napisana na 15, 20 strana”, rekao je on za Tanjug.

Preporučio je da se politika privatnosti pročita bar prvi put kada se posećuje neka stranica i kada se skida neki sadržaj, zbog toga što će se na taj način preduprediti zloupotreba ličnih podataka.

Marinović je dodao da će se na taj način saznati koji je pravni osnov za prikupljanje podataka, koja je svrha obrade podataka, da li se podaci nekome prenose, koliko se podaci čuvaju i na koji način se mogu zaštiti prava u odnosu na podatke.

On smatra da građani nisu u dovoljnoj meri upoznati sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.

Ipak, kako dodaje, zakon postoji od 2004. godine i u početku nije bilo nekog interesovanja niti svesti o značaju ovog prava, ali sudeći po broju predmeta koji se javljaju u ovoj oblasti, kako pred prvostepenim organima vlasti u Srbiji, tako i po broju žalbi, građani su sve više zainteresovani i upoznati sa načinom zaštite prava.

Kada je reč o institucijama u Srbiji koji najviše krše zaštitu privatnosti, istakao je da je teško reći da li je više krše institucije, organi vlasti ili privatne kompanije, kao i kompanije koje preko društvenih mreža uzimaju podatke i obrađuju ih.

„Mogu da kažem da ima pritužbi na MUP, ali po jednom drugom osnovu, po osnovu brisanja podataka iz evidencije. Što se tiče kršenja podataka o ličnosti, skoro svi su u igri”, izjavio je Marinović.

Više preduzetnika, manje radnika

Preuzmite android aplikaciju.