Бебе иако тако мала слатка бића способне су да у веома раном периоду живота запамте поједине догађаје.

Бебе почињу да развијају способност памћења прилично рано, али њихово long-term памћење, односно памћење дугорочних догађаја не функционише као код одраслих, барем не у почетку.
Памћење код беба се развија на следећи начин
Памћење у најранијем периоду живота
Овај период обухвата од рођења до шест месеци бебиног живота. За овај период су карактеристичне бебине сензорне и краткорочне меморије. Њихова способност памћења није на нивоу да могу специфичне догађаје да памте, но ипак могу да запамте гласове својих родитеља, миристе сл.
Период од 6 до 12 месеци развијају способност да памте контекстуалне информације.
Иако не могу запамтити догађаје у истом смислу као одрасли, почињу да памте у ширем смислу – рецимо, знају где су играли са одређеном играчком или ко им је певао успаванку. Памћење се углавном базира на емоционалним и физичким искуствима, па су ствари које изазивају јаке емоције, попут смеха или плача, лакше запамћене.
Од 2 године па надаље
Памћење основних догађаја, као што су игра са родитељима, стицање вештина попут ходања, игре са родитељима су карактеристични за период од друге године. Још увек у овом периоду немају способност да чувају детаље о догађајима, али ни не сећају се конкретних тренутака.
Од 3 до 4 године
У овој фази способност памћења се додатно развија, и деца почињу да формирају сећања на специфичне догађаје. Па тако у овом периоду деца ће се сећати рођенданских прослава, одласка на излет, или тренутака са породицом. Карактеристично је да њихова сећања нису увек прецизна и често се мењају, јер су још увек у процесу развоја језичког памћења, што значи да се њихова сећања често формирају кроз приче које чују од других.
Шта се дешава са дугорочним памћењем?
Занимљиво је да се сећања из најранијег периода, до 3године живота, често не памте у одраслом животу, а ова појава је позната под називом инфантилни амнезија – феномен у којем се веома мала деца не сећају догађаја који су се десили пре него што су напунила 3 године. Разлог томе је што мозак још увек није довољно развијен да би могао да ускладишти специфичне и дугорочне меморије.
За разлику од специфичних догађаја, деца могу развити емоционална сећања, као што су сећање на сигурност коју осећају уз родитеље или на осјећај страха од нечега. Ова емоционална памћења играју важну улогу у њиховом емоционалном развоју.
Бебе почињу да формирају основне облике памћења од око 6 месеци, док њихова способност да памте специфичне догађаје постаје јаснија око 2-3 године. Ипак, сећања на конкретне догађаје (попут сећања на први рођендан или први излет) обично нису трајан и неће бити сачувана у одраслом животу због феномена инфантилне амнезије.
Преузмите андроид апликацију.