Министри финансија водећих богатих земаља и земаља у развоју сагласили су се на дводневном састанку у Рио де Жанеиру да раде на опорезовању „супербогатих“.
„Настојаћемо да се кооперативно ангажујемо како бисмо осигурали да појединци са ултрависоком нето вредношћу буду ефективно опорезовани“, наведено је у заједничкој министарској декларацији након састанка у Рио де Жанеиру, преноси АП.
Бразил је изнео предлог да буде уведен минимални порез на милијардере од два одсто, а тај предлог поделио је чланице Г20.
Француска, Шпанија и Јужна Африка подржале су предлог, док су Сједињене Америчке Државе против.
„Пореску политику је веома тешко координирати на глобалном нивоу и ми заиста мислимо да је пожељно да преговарамо о томе“, рекла је јуче на конференцији за новинаре америчка министарка финансија Џенет Јелен.
Милијардери тренутно плаћају порез у износу од 0,3 одсто свог богатства, показује извештај економисте Габријела Зуцмана.
Порез од два одсто донео би 200 до 250 милијарди долара годишње на глобалном нивоу од око 3.000 појединаца.
Тај новац могао би да финансира јавне услуге попут образовања и здравствене заштите, као и борбу против климатских промена, наведено је у извештају.
Зуцман, који је оснивач Пореске опсерваторије ЕУ са седиштем у Паризу, поздравио је идеју.
„Први пут у историји постоји консензус међу земљама Г20 да начин на који опорезујемо супербогате мора да буде фиксиран. То је важан корак и идемо у правом смеру“, сматра он.
S. Koreja obeležava Dan pobede, Kim Džong Un poziva na zaštitu sistema i ideologije
Преузмите андроид апликацију.