Почетна > Бизнис
Бизнис

Министарство рада САД: Стопа незапослености 4,6 посто у октобру

Амерички послодавци су отворили у октобру солидних 531.000 нових радних места, највише од јула 2021, објавило је данас америчко Министарство рада.
Фото: Pixabay/Yerson Retamal

Извештај министарства такође показује да је стопа незапослености пала на 4,6 одсто прошлог месеца са 4,8 одсто у септембру, преноси агенција АП, додајући да иако је то релативно низак ниво, ипак и даље знатно надмашује стопу незапослености пре пандемије од 3,5 процената.

Излазак привреде САД из пандемије остаје на курсу

Излазак привреде САД из пандемије, по већини критеријума, остаје на курсу, али би опоравак добио на снази с континуираним убрзањем запошљавања, оцењује америчка агенција.

Фото: Pixabay/Werner Heiber

Подсећа да је економија у првој половини године расла по здравој стопи од 6,5 посто са ширењем кампање вакцинација, али да је Делта сој вируса укочио привредни раст у кварталу јул-септембар на само 2,0 одсто међугодишње и нагло успорио запошљавање.

Део компанија се жали да и даље не могу да нађу довољно радника да попуне радна места. Многи родитељи, посебно мајке, нису се вратили на посао који су напустили током пандемије да би се бринули о деци или другим сродницима.

Примања америчких радника су солидно порасла

Примања америчких радника су солидно порасла, при чему су плате и дневнице скочиле у кварталу јул-септембар највише у последњих 20 година, што би могло да мотивише већи број људи да потраже посао, пише АП.

Фото: Pixels/Tim Douglas

Напомиње, међутим, да је растућа инфлација еродирала већи део вредности повећања плата и постала најозбиљнија препрека за америчку економију. Потрошачке цене у САД су у септембру порасле за 4,4 посто међугодишње, што је највећи раст у последње три деценије.

Федералне резерве су ове недеље објавиле да ће почети да смањују финансијску подршку привреди, коју су пружале од почетка пандемије 2020, и да неће журити с повећањем трошкова задуживања јер би то додатно оптеретило пословање компанија и буџете домаћинстава.

У целини гледано, амерички потрошачи ипак имају солидну финансијску залеђину након неколико рунди једнократне новчане помоћи и других државних исплата, при чему су укупно прикупили око 2.500 милијарди долара више уштеђевине него што су имали пре пандемије. Трошење тог новца ће вероватно подстаћи даљу економску активност, закључује АП.

FED kreće sa smanjenjem pomoći privredi krajem novembra

 

Преузмите андроид апликацију.