Početna > Srbija
Srbija

Ministarstvo odbrane: Novi dronovi za nadmoć na savremenom bojištu

Prateći svetske trendove u naoružavanju i savremene bezbednosne izazove, Vojnotehnički institut je tokom 2024. godine intenzivno radio na razvoju i stvaranju uslova za proizvodnju u fabrikama obrambene industrije različitih varijanti bespilotnih vazduhoplova među kojima značajno mesto zauzimaju dronovi samoubice „Komarac“, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane.
FOTO TANJUG/ MINISTARSTVO ODBRANE I VOJSKA SRBIJE/ bs

Navedeni dronovi su 2024. godine razvijeni i započeto je opremanje jedinica Vojske Srbije istim, navodi se u saopštenju.

Bespilotna letelica „Komarac“ nastala je sopstvenim razvojem i proizvodi se u preduzećima domaće odbrambene industrije, u više varijanti, a izuzetna preciznost i tehnološka superiornost predstavljaju spregu domaće pameti, inovacija i inženjerske kreativnosti.

Uz najsavremeniji sistem navođenja, dronovi „Komarac“ precizno pogađaju mete i u najzahtevnijim okruženjima, pružajući taktičku prednost, uz maksimalnu zaštitu ljudstva i efikasno izvršenje zadataka.

Prednost ovih dronova u odnosu na drugo naoružanje je “udar” sa distance, što značajno utiče na zaštitu sopstvenih snaga.

Da je reč o najsavremenijem tipu ubojnih sredstava potvrđuje i jedan od istraživača iz Sektora za vazduhoplovstvo Vojnotehničkog instituta.

„Vojska Srbije prati trendove u svetu po pitanju bespilotnih vazduhoplova tako da je među prvima uvela najbezbedniji upaljač (Smart – Softverski definisani upaljač) i posebne bojeve glave koje su specijalno dizajnirane baš za ova sredstva“, rekao je istraživač.

Prema njegovim rečima, Vojnotehnički institut neumorno radi na razvoju bespilotnih letelica, koji se mogu upotrebiti za uništavanje oklopnih vozila i žive sile, udarom sa distance.

„Dron samoubica ‘Komarac 1’ je prvobitno bio napravljen sa bojevom glavom od zolje, da bi naknadno ta bojeva glava bila prepravljena tako da ima i kumulativno i parčadno dejstvo kako bi, osim protiv oklopnih vozila, mogla da deluje i protiv žive sile. Dron ‘Komarac 2’ ima značajno veću glavu i može da nanese štetu teško oklopljenim vozilima i sredstvima“, rekao je istraživač i dodao da je značajan broj izabranih pripadnika Vojske Srbije prošao obuku za upravljanje ovim savremenim dronom, za šta su potrebne posebne veštine.

Manevarske sposobnosti omogućavaju upotrebu drona u različitim uslovima, od različitih ruralnih do urbanih sredina.

„Tim za opsluživanje drona čine dva operatora, jedan koji upravlja dronom i drugi koji vrši njegovu pripremu. Dronove odlikuje izuzetna agilnost i brzina, a po potrebi mogu da lebde u vazduhu kao i helikopter. Zbog svojih letnih karakteristika jako precizno pogađa mete, kako stacionarne tako i pokretne. Takođe, može se koristiti u različitim vremenskim uslovima, što potvrđuju i sprovedena rigorozna testiranja na klimo-mehaničke uslove, kao i na uslove prisustva elektromagnetnog zračenja“, istakao je istraživač i dodao da dronovi imaju različite mehaničke i elektronske bezbednosne sisteme koji dodatno pružaju sigurnost u radu.

Dronovi „komarac“ prošli su sve faze opitovanja kako u laboratorijskim uslovima tako i na poligonima tokom brojnih vojnih vežbi.

Dronovi tipa „Komarac 1“ naoružani su protivoklopnom kumulativno-parčadnom bojevom glavom kalibra 50 mm i namenjeni su za dejstvo po oklopnim vozilima, lako utvrđenim metama i živoj sili.

Navođenje drona do mete vrši se daljinskim putem, a bojevu glavu moguće je aktivirati pri udaru u metu ili dirigovano preko stanice za upravljanje.

Dronovi „Komarac 2“ naoružani su bojevom glavom sa eksplozivno formiranim projektilom kalibra 105 mm. Bojeva glava deluje svojim projektilom na oklopljeni cilj probijajući ga, a nakon toga delovi projektila i probijenog oklopa deluju u unutrašnjost cilja sa istovremenim povećanjem pritiska vazduha, navodi se u saopštenju.

Vučević: Sprema se velika akcija borbe protiv korupcije, neće biti zaštićenih

 

Preuzmite android aplikaciju.