Почетна > Србија
Србија

Милош Црњански и Велики рат

Милош Црњански (Чонград, 26. 10. 1893 – Београд, 30. 11. 1977), један од назначајних класика савремене српске књижевност, отпочиње своје књижевно деловање у току Првог светског рата и непосредно после рата као носилац и један од најважнијих представника српске књижевне авангарде.
Фото: WikimediaCommons/M. Kalezić

Затекавши се у Бечу као студент Универзитета у тренутку када је рат почео, Црњански је присилно регрутован као аустроугарки официр. Ратна страдања, смрт и бесмисао разарања, која је непосредно доживео, пресудно су утицали на карактер његових раних дела, од песама које објављује у загребачким часописима Савременик и почев од 1917. године, до збирки Лирика Итаке (1919), краће прозе Света Војводина (1919), Прича о мушком (1920) и поетског романа Дневник о Чарнојевићу (1921).

Већ у току рата, 1917. и 1918. године, Црњански објављује у загребачком Савременику антиратне песме које ће изазвати полемике и наговестити поптпуно нове поетичке оквире у којима ће се развијати авангардна књижевност послератног периода.

Ове песме носе идеје о слому свих традиционалних вредности, бесмислу ратног страдања, али и осећање трагичне повезаности пре свега младе генерације, без обзира на страну у којој су учествовали. Уз друге песме, Црњански ће их нешто касније уврстити у збирку Лирика Итаке, у оквиру циклуса „Видовданске песме“ (1919).

Збирка Лирика Итаке објављена је 1919. године у издању С. Б. Цвијановића. Ратна тематика, уз средишњи мотив повратка војника у домовину, суштински одређује карактер једне од најзначајнијих песничких збирки српске књижевне авангарде.

Збирку Приче о мушком Милош Црњански објавио је 1920. године. Као и у раној лирици, ратна тематика, трагично осећање света и гађење према ратним ужасима основне су карактеристике његове ране прозе. Поетски роман Дневник о Чарнојевићу штампан је у бр. 1. чувене Библиотеке „Албатрос“ коју су 1921. године покренули млади авангарни писци. Такође инспирисан управо завршеним ратом, овај роман се по великом утицају који је имао на даље књижевне токове изједначава са збирком Лирика Итаке.

Kusturica o Kustendorfu: Toni Servilo dolazi na Mokru Goru

Преузмите андроид апликацију.