Почетна > Србија
Србија

Милићевић у Љубљани: Нема јаке Србије без снажне и сабране дијаспоре

Нема јаке Србије без снажне и сабране дијаспоре, поручио је синоћ министар без портфеља задужен за дијаспору Ђорђе Милићевић у Љубљани, где је одржана трибина у оквиру националног пројекта “Истином за Србију”.
Фото: Танјуг/Денис Живковић

Окупљањем у Љубљани настављен је низ трибина, под покровитељством Владе Србије, које су до сада одржане у Минхену, Брунену, Трсту, Гетеборгу, Паризу, Бечу, Темишвару и другим европским градовима, у којима живи значајан број припадника српског народа.

На сваком од ових сабрања, реч је добила истина, истина о српском страдању, о фалсификовању историје, о потреби очувања националног идентитета и културе памћења, сапштено је из кабинета министра Милићевића.

Милићевић је у Љубљани боравио у присуству протојереја Борислава Липовољца, старешине цркве Светих Ћирила и Методија, амбасадора Србије у Словенији Ива Војводића и председника Савеза српских друштава Милана Гламочића.

“Дошао сам у име Владе Србије и у име матице која вас није и никада неће заборавити. Данас смо овде у Љубљани, у пријатељској земљи, да заједно кажемо једно, доста је било ћутања. Не тражимо туђе, али више нећемо допустити да било ко отима наше: нашу историју, наше жртве, нашу истину. Нема јаке Србије без снажне и сабране дијаспоре. Нема ни слободе ако пристанемо на заборав. Ово није трибина против било кога, ово је сабор за истину, за нашу децу, за памћење, за достојанство. Србија вас види, Србија вас чује и Србија стоји иза вас”, изјавио је министар Милићевић.

Пројекат “Истином за Србију” носи јасну поруку, да се национална политика сећања не гради само у границама Србије, већ свуда где живи српски народ, наводи се у саопштењу.

Реч је, како се додаје, о државном пројекту који има за циљ објективно сагледавање прошлости, разобличавање деценијама понављаних неистина о улози српског народа у ратовима 20. века, као и снажење колективне свести о српском идентитету у расејању.

“Српски народ је кроз векове знао шта је част, шта је страдање, шта је жртва. Али мора да научи и шта је памћење. Заборав је опаснији од било ког непријатеља, јер заборављени народ постаје лак плен за историјске ревизије. Данас смо овде да кажемо: нећемо заборавити. Ни Јасеновац, ни Јадовно, ни Крагујевац, ни Братунац, ни Грделицу, ни Петровачку цесту. Нећемо заборавити, јер имамо коме да пренесемо истину, нашој деци”, истакао је Милићевић.

Министар је поручио да ће Србија наставити да буде ослонац сваком Србину, без обзира где живи.

“Докле год живи сећање, живеће и нада. А докле год постоји народ који не пристаје на неправду, постоји и држава која је спремна да га брани. То је Србија. То смо ми”, закључио је министар Милићевић.

На трибини у Љубљани, у парохијском дому храма Светих Ћирила и Методија, говорили су и истакнути српски интелектуалци и ствараоци: академик Дарко Танасковић, професор Бранко Ракић, професор Александар Раковић и професор Чедомир Антић, који су кроз научни, правни и културолошки приступ указали на начине како се прекрајање историје користи као политички инструмент усмерен против српског народа.

У атмосфери саборности и достојанства, трибина у Љубљани потврдила је да пројекат “Истином за Србију” живи у срцима људи, ван граница државе, али дубоко унутар граница народа, наводи се у саопштењу.

Вучевић посетио село Мисача код Аранђеловца, захвалио грађанима на подршци

Преузмите андроид апликацију.