Генерал у пензији Миломир Миладиновић изјавио је данас да се дронови све више усавршавају и добијају на значају, али и да се постављају све већи захтеве пред војнике који са њима управљају.
„Оператори се излажу великом психолошком притиску јер гледају циљеве док на њих делују. Таквом оптерећивању су некада били изложени само снајперисти, а ја сам у оружаним сукобима имао прилику да видим те борце како се психички ‘ломе’ „, рекао је Миладиновић за Вечерње новости говорећи о српском војном дрону „комарац“.
Додаје да избор оператора дронова и њихова обука морају да буду специфични, јер је дрон у рукама неодговорних и безобзирних људи невероватна опасност.
Генерал у пензији и некадашњи начелник Генералштаба Војске Југославије Бранко Крга објаснио је да употреба дронова чини ратовање све сложенијим, посебно за јединице које су у одбрани.
„Раније су војници када се добро утврде и маскирају могли да се сматрају заштићеним, али применом дронова то је доведено у питање. Сада су јединице изложене много већој могућности изненадног напада“, објаснио је Крга.
Крга је истакао да ће се од војника у будућности захтевати већа чврстина и стабилност, боља оријентација, боље подношење опасности и реаговање на њу.
„Дронови су повећали захтеве према војнику у односу на ранија времена. У свим епохама је примена нових модерних средстава захтевала да се због њих мења тактика, а увођење дронова у ратну употребу може се поредити са временом почетка примене тенкова, авиона и крстарећих ракета“, навео је Крга.
Минијатурни дрон самоубица „комарац“ конструисан је од стране стручњака Војнотехнолошког института и уведен је у Војску Србије.
Vučević: Pokušaj ukidanja dinara na KiM atak na ekonomsku bezbednost Srba
Преузмите андроид апликацију.