Запослена у Туристичкој организацији Београда (ТОБ) Александра Миката истакла је данас да Београд има специфичан дух, али и богату понуду разних садржаја због чега га је само до маја посетило пола милиона туриста.
Према њеним речима, српска престоница живи нон-стоп и додаје да њој чак и лети не постоји занимљивије место од Београда.
„Рецимо, овог лета прво је да су се појавили нови кафићи, који немају скоро ниједно место за седење, него два, три квадрата и само продају пиће, а појавиле су се и уличне журке“, навела је она за Тањуг.
Она истиче да су отворени и бројни музеји, али на потпуно другачији начин.
„Рецимо, препоручујем концерте у музејима, као што су Народни музеј, Музеју историје Србије, који су и бесплатни“, напомиње Миката.
Додаје да Београд, заправо, лети има много бесплатних могућности, можда и више него током године.
„Народни музеј је отворен чак и за децу и има неколико радионица, а сваке недеље, бар по једну и наравно све је бесплатно“, каже она.
Истиче и да има много нових пешачких тура.
„Ето, споменула бих ’црвене фењере’. Мени је то врло била занимљива тура, јер какав је то град који нема јавну кућу, а Београд је имао и пре 200 година. Имамо и хотел који се чак и поноси тиме што је некада био на том месту јавне куће. Има чак и такво име. Шалу на страну, то је у ствари једна социјална прича о томе да је Београд мислио о здрављу жена чак и пре сто година. Значи да смо били метропола“, каже Миката.
Она напомиње да је оживела и Београдска тврђава.
„Планетаријум такође има веома занимљив програм, а биће неколико пикника у Доњем парку, углавном викендом, а да не заборавимо и обсерваторију, и Звездарску шуму, то је дивно место за овакве дане.
Додаје и да Југословенска кинотека од понедељка отвара биоскоп под отвореним небом на крову зграде Војске Србије, а да ће их бити још неколико ове године.
Према њеним речима биће пуно џеза, попут фестивала у Ботаничкој башти.
„Биће много концерата, попут наступа Еда Ширана, али и матинеји су изузетно популарни“, наводи Миката.
Истиче да због тога наша привреда ради троструко.
„У смислу да имате јутарњу кафу са изласком сунца, па онда имате дневне варијанте, онда креће залазак сунца, па онда ноћни провод, напомиње запослена у ТОБ-у.
Према њеним речима, Београд има званично 8.200 кафана, кафића, ресторана, а можда и више, а ниједан се не затвара, већа само ничу нови.
„Сви воле Скадарлију, иако је нама помало досадна, али погледајте суботом, сваки ресторан има по три-четири оркестра и све је пуно“, каже она.
Истиче као занимљивост да Београд сада има и страну кухињу и то веома добру, па постоје, поред осталих, и грузијски, јапански, корејски и ко зна колико руских ресторана.
„Једноставно, то је Београд. И није ни чудо зашто смо имали више од пола милиона гостију само до маја, а рецимо хрватски туристи потрошили су више код нас, него ми код њих. Надам се да ће тај тренд и остати, јер заиста Београд живи и пулсира и сезона не престаје“, поручује запослена у ТОБ-у.
Преузмите андроид апликацију.