Градоначелник Новог Сада Жарко Мићин изјавио је данас да потпуно разуме потребу да се обележи место трагедије на Железничкој станици у Новом Саду где је настрадало 16 људи, али сматра да обележавање тог места треба да буде урађено по одговарајућој процедури и да у процес буде укључено цело друштво, због чега ће ускоро предложити да се покрене такав јавни конкурс.

“Да не буде да само једна друштвена групација одлучује о томе како треба да изгледа споменик и где треба да стоји споменик, већ треба да укључимо цело друштво кроз јавни конкурс у комисију у којој ће седети неки архитекта, неки урбаниста, дакле неко ко може да каже како отприлике треба да изгледа тај споменик”, рекао је Мићин за телевизију Прва.
Навео је да о изгледу спомен-обележја треба да се консултују и породице жртава.
“Због тога сам рекао да ћу у договору с председником Србије Александром Вучићем ускоро предложити да се покрене такав јавни конкурс, да се предложи одговарајућа комисија и да се изграде нова спомен-обележја у потпуности, а у цео процес ће бити укључена јавност, као и породице, које ће дати коначну сагласност за изглед споменика”, истакао је Мићин.
Градоначелник Новог Сада поново је осудио, како је рекао, вандалски чин непознате особе која је уринирала на месту на коме су грађани одали пошту настрадалима у урушавању надстрешнице Железничке станице у Новом Саду, наводећи да је затражио од полиције да под хитно пронађе починиоца.
“Сматрам да је апсолутно неопходно да се починилац пронађе. Видим да се много људи узнемирило. Нажалост, онда су кренули у политику, па су онда почели да говоре да је он из СНС-а, и тако те неке одвратне ствари које заиста не желим да коментаришем. Апсолутно сам за то да се тај човек под хитно пронађе и ухапси”, нагласио је Мићин.
Подсетио је да је полиција позвала грађане који имају било какву информацију да им је доставе, те је Мићин јавно упутио позив грађанима да се јаве полицији уколико поседују информације.
“Неко је то снимио и видео јасно тог човека. Имамо неки снимак, проблем је што је тај снимак мало мутан. Оно што знам је да полиција тражи по надзорним камерама. Није то баш тако лако као што се мисли, али надам се да ће га наћи и да ће бити процесуиран у складу са законом”, рекао је Мићин.

Говорећи о проблему са водоснабдевањем у Новом Саду, Мићин је казао да је Нови Сад три месеца био у привременом финансирању пре него што је усвојен буџет након његовог ступања на дужност градоначелника, а привременим финансирањем град је фактички био блокиран, због чега је настао проблем са водоснабдевањем.
“Град је фактички био блокиран и, између осталог, један од проблема који је искрсао је проблем са водоснабдевањем, из разлога што нисмо могли на време да кренемо са улагањима у водоснабдевање, које мора да буде контролисано. Нажалост, десила нам се и ситуација да имамо историјску сушу од прошле године”, рекао је Мићин.
Нагласио је да је град одмах након усвајања буџета почео са регенерацијом постојећих бунара, прецизирајући да су два већ урађена и да је трећи при крају.
Мићин је навео да су из Водовода уверавали да ће град успети да смањује рестрикције воде и да су то успели, те су сада рестрикције од један до четири сата након поноћи.
Истакао је да је могуће да град сада укине те рестрикције, али да се тиме ризикује да за време лета поново буде рестрикција, које би биле и дуже од тренутних, уколико се не уради филтерски систем, односно филтерско постројење у новој фабрици воде.
“Волео бих да урадимо то филтерско постројење, па макар и сада скратили поново рестрикције на рецимо два до четири ујутру, када генерално најмањи број грађана користи воду. Али да заузврат имамо ситуацију да на лето немамо рестрикције или да оне буду на неком минималном нивоу”, казао је Мићин.
Када буде завршена регенерација пет бунара коју град планира, додаје Мићин, биће урађена два нова, а дренови ће се утискивати у постојеће бунаре и дати додатне капацитете, што ће довести до тога да већ следеће године не буде ни летњих, ни зимских рестрикција.
Говорећи о исправности градске воде након што су се појавили наводи да градска вода није исправна за пиће, Мићин је рекао да најновија анализа показује да је вода апсолутно исправна за пиће.
“Чак и тада када смо имали то присуство неких организама, чак и тада Институт за јавно здравље, у којем седе стручни људи, рекао је да је вода безбедна за пиће, да то једино можда евентуално може утицати на њен укус и мирис”, рекао је градоначелник Новог Сада.
Истакао је да се квалитет воде контролише дупло, односно да га свакодневно контролишу и Водовод и Институт за јавно здравље, те да се бунари гасе истог момента уколико се утврди било каква неисправност.
Туркулов: Пацијенткиња повређена при паду надстрешнице боље, на добром смо путу
Преузмите андроид апликацију.