Početna > Svet
Svet

MI5 i FBI optužuju Kinu da krade zapadnu tehnologiju

Peking odbacio kao lažne tvrdnje šefova obaveštajnih službi Velike Britanije i SAD da sajber špijunažom ugrožava ekonomsku bezbednost Zapada.
Foto: PrtSc/Spotlight on China/YouTube

Samo nedelju dana pošto je NATO na madridskom samitu iz vojnostrateškog ugla prvi put klasifikovao Peking kao „sistemski izazov”, čelnici obaveštajnih službi SAD i Velike Britanije dramatičnim tonom su poručili da Kina predstavlja i najveću dugoročnu ekonomsku pretnju za zemlje Zapada.

Šefovi američkog Federalnog istražnog biroa (FBI) Kristofer Rej i britanske kontraobaveštajne službe (MI5) Ken Makalum tokom prvog zajedničkog obraćanja u Londonu upozorili su na porast ekonomske špijunaže i prozvali kineske vlasti da su odlučne da ukradu tehnologiju zapadnih kompanija. Makalum i Rej kažu da službe Velike Britanije i SAD uočavaju da potezi Pekinga dovode u opasnost „ekonomsku i nacionalnu bezbednost” obe države, ali i ostalih zemalja Evrope i sveta.

Peking je odmah reagovao na ovakve tvrdnje i preko svoje ambasade u Londonu odbacio optužbe ocenivši ih kao neutemeljene.

„Navodne afere o kojima su govorili su obična dimna zavesa. Šire sve vrste laži o Kini kako bi okaljali kineski politički sistem, pojačali antikinesko raspoloženje i isključivanje ove zemlje i kako bi skrenuli pažnju javnosti i prikrili sopstveno sramotno delovanje”, kaže se u saopštenju kineske ambasade.

Ovakav, bez presedana, zajednički nastup u javnosti dvojice šefova obaveštajnih službi u sedištu MI5, očito je imao cilj da pokaže zapadnu solidarnost protiv sve agresivnije Kine. Rej, koji je tokom obraćanja stajao pored Makaluma, potvrdio je dugogodišnju zabrinutost zbog ekonomske špijunaže i hakerskih operacija Kine, kao i napora kineske vlade da uguši sve kritičke tonove u inostranstvu.

„Stalno vidimo da je kineska vlada ta koja predstavlja najveću dugoročnu pretnju našoj ekonomskoj i nacionalnoj bezbednosti, a pod našom mislim na obe naše države, zajedno s našim saveznicima u Evropi i drugde”, rekao je Rej, prenose agencije.

Makalum kaže da su kineska vlada i njen tajni pritisak širom sveta postali izazov koji najviše „menja igru s kojom se suočavaju”.

Rej je upozorio da je kineska vlada osposobljena da ukrade zapadnu tehnologiju koristeći niz alata, što predstavlja ozbiljniju pretnju zapadnim firmama nego što mnogi poslovni ljudi shvataju. Naveo je i da Kina koristi sajber špijunažu kako bi „varala i krala u masovnim razmerama”, s programom hakovanja koji je veći od programa bilo koje druge velike zemlje.

Portparol kineske ambasade u Vašingtonu Liju Pengju odbacio je ove optužbe zapadnih lidera, poručivši u elektronskoj poruci agenciji AP da se Kina čvrsto protivi i bori se protiv svih oblika sajber napada. Optužbe je nazvao neosnovanim: „Nikada nećemo podsticati, podržavati ili odobravati sajber napade”, navodi se u saopštenju.

Uprkos tome, šef MI5 kaže da su britanske službe pojačale operacije povezane s Kinom, rekavši da sada ima sedam puta više istraga povezanih s Kinom nego 2018. Objasnio je da kineske obaveštajne službe deluju polako i strpljivo i da je mali broj onih koji su svesni da su postali mete. Makalum je naglasio da se sada i na britanskom tlu sprovode neprijateljske aktivnosti i da su na meti znanje, tehnologija i istraživanja.

Japan: Izbori u senci atentata na Šinzu Abea

Preuzmite android aplikaciju.