Program u okviru Meseca frankofonije u Galeriji Matice srpske posvećen je aktuelnoj, međunarodnoj izložbi Migracije u umetnosti – umetnost migracija koja posmatra i preispituje fenomen migracija i pokreće mnoga etička i kulturološka pitanja.
Kroz stručna predavanja o francuskim umetnicima i njihovim migracijskim iskustvima posetioci će imati mogućnost de se upoznaju sa društveno-umetničkim prilikama u Francuskoj tokom XVIII, XIX i XX veka. Predavanja će biti posvećena tumačenju uticaja koje su migracije imale na francuske umetnike i motive koji su slikali, kao i o važnosti koju su ovi umetnici, kao posledicu svojih ličnih migracija, imali na razvoj umetnosti.
Ovaj petak, 11. marta u 19.00 sati biće održano prvo predavanje u okviru Meseca frankofonije – Mark Šagal – između Rusije i Francuske, koje će održati Ivana Rastović, kustoskinja GMS.
Tokom Meseca frankofonije u Sobi za prepuštanje umetnosti Galerije Matice srpske posetioci će moći da uživaju u delu Ljubice Cuce Sokić Motiv iz Pariza iz 1954. godine, a u stalnoj postavci umetnosti XX veka u kratkim video pričama Inspirisani Francuskom nastalim kroz saradnju Francuskog instituta u Srbiji i muzejskih stručnjaka.
Kao i svake godine, poseban program priređen je najmlađe posetioce.
Kreativne radionice Francuski umetnici i njihova putovanja, namenjene su deci uzrasta od 5 do 11 godina i posvećene upoznavanju s francuskim umetnicima i njihovim putovanjima.
U sredu, 9. marta u 18. sati prof. dr Jelena Todorović će održati predavanje Kolekcija kao ogledalo u okviru pratećeg programa izložbe Kolekcija kao ogledalo. Modernizmi u delima iz Galerije Matice srpske u Galeriji SANU u Beogradu.
Preuzmite android aplikaciju.