Министарка привреде Адријана Месаровић и министар унутрашње и спољашње трговине Томислав Момировић говорили су данас у Сјамену о великом привредном потенцијалу Србије на заједничкој конференцији Владе Србије и кинеског Министарства трговине у оквиру највећег сајма инвестиција у свету.
Заменик генералног директора Агенције за промоцију инвестиција кинеског Министарства трговине Пеи Јонгуи нагласио је да ће Споразум о слободној трговини продубити свеобухватно стратешко партнерство Кине и Србије и навео да ће заједно са амбасадом у Пекингу позивати привреднике да максимално искористе погодности Споразума.
Конференцији Владе Србије и кинеског министарства су присуствовали и челници провинције Фуђиен и града Сјамена и представници бројних компанија.
Министарка Месаровић је нагласила да и ове године из Сјамена са „ове најважније у свету позорнице инвестиција“ као држава шаљемо снажне потврде нашег чврстог пријатељства, потпуно спремни да на обострану корист реализујемо Споразум о слободној трговини између Србије и Кине, који привредницима отвара многа врата тржишта.
„Потенцијал који Србија нуди је могућност извоза на тржиште од 2,8 милијарде људи, јер је управо толико држава обухваћено билатералним и мултилатералним споразумима о Слободној трговини које смо потписали с ЕУ, земљама региона које су ЦЕФТА, Русијом, Кином“, рекла је она.
Министар Момировић је нагласио да „све то чини Србију најатрактивнијом и најотворенијом земљом у Европи“.
Додао је да ускоро очекујемо потписивање Споразума са УАЕ али и да роба из Србије има преференцијални статус у САД, Јапану.
„Србија као релативно мала и отворена европска привреда, протекле две године додатно је оснажила принципе слободне трговине, повећала број земаља са којима је потпуно либерализовала своју трговину и верујемо да су флексибилност и отвореност данас важније него икада“, рекао је министар.
Кроз Споразум повећавамо конкурентност и отвореност српских компанија и стварамо још боље услове за инвеститоре који долазе у Србију унапредујући их кључним инпутима и новим извозним могућностима и потенцијалима, рекао је министар и подсетио да је вредности кинеских улагања у Србију близу 10 милијарди евра, које чине активне и најављене инвестиције.
Само су, како је додао, инвестиције Зиђина вредне 1,6 милијарди евра.
Конференција је била прилика да представници Владе Србије говоре о томе како покренути привредну активност у Београду.
Представљен је и пројекат Индустријски парк Михајло Пупин који ће се градити у Београду о чему је говорио један од челника Чајна бриџ анд роунд компани која је део ЦЦЦЦ, највеће компаније на свету која нуди услуге у области инфраструктуре. Изразио је очекивање да ће парк бити заједничка платформа на којој ћемо радити на заједничкој будућности два народа.
„До сада смо радили и сарађивали одлично а надамо се да ћемо радити још боље и да ће још више кинеских компанија инвестирати у Србију“, рекао је Ли Чангуи, заменика генералног менаџера.
Потписана су и три уговора о приступу реализацији пројеката изградње српског кинеског Индустријског парка Михајло Пупин чија ће градња прва од три фазе почети почетком наредне године. Пројекат је вредан 300 милиона евра и подразумава отварање 20.000 радних места.
У Сјамену се данас завршава 24. ЦИФИТ на којем се представљају учесници из 120 земаља.
У фокусу наше земље која на тој престижној сајамској манифестацији има свој Национални павиљон је Споразум о слободној трговини.
ЦИФИТ, на којем је претходне две године Србија била земља почасни гост, посети и више од 120.000 људи.
Национални штанд Србије прошле године проглашен је за најбољи, а ове године пре самог свечаног отварања посетио га је и заменик премијера Кине.
Већ на самом отварању потписана су три комерцијална уговора између српских и кинеских компанија.
Сјамен модерни град, град острво, са високим еколошким стандардима, зелена оаза и велика лука који има више од пет милиона становника, а где цена квадрата стамбеног простора кошта 10.000 евра, налази се у провинцији Фуђен.
Predsednik Izraela Isak Hercog danas u zvaničnoj poseti Srbiji, ugostiće ga Vučić
Преузмите андроид апликацију.