Још од времена колонизације територије данашњег Мексика од стране Шпанаца, Мерида, главни град мексичке савезне државе Јукатан, важила је за културну престоницу целог полуострва Јукатан.
Овај град, са мало преко милион становника, данас представља спој провинцијског и космополитског, прожет је колонијалном историјом али и савремен и вибрантан, са неодољивим вајбом оближњих Кариба.
Са својим уским улицама, пространим и зеленим централним трговима и најбољим музејима у региону, одлично је место за истраживање историје и културе Јукатана, али и лежерне обиласке барова и уживање у регионалној храни и живој музици.
Такође је савршена полазна тачка за авантуре по остатку полуострва. Град нуди изврсну кухињу и приступачне цене смештаја, живахне пијаце и културно уметничка догађања готово сваке вечери.
Мерида одише историјом на сваком кораку – чак и неки барови у овом граду су старији више од сто година.
Основана је 1542. године на рушевинама древног града T’ho, на месту које је до тада било средиште древне цивилизације Маја. Ово се одражава у архитектури града, где се шарм колонијалних зграда меша са мајанским утицајима.
Катедрала Сан Иделфонсо, будући да је саграђена на месту старог Маја храма, изванредан је пример овог културног споја. Импозантна и отмена, грађена је од 1561. до 1598. године, а део њеног камена узет је из Маја храмова.
Масивни крст иза њеног олтара представља “Исуса јединства” – сматра се симболом помирења између људи шпанског и маја порекла.
Град је препун архитектонских драгуља који причају причу о његовој прошлости.
Поред катедрале, вредан помена је и Paseo de Montejo, који се протеже паралелно са улицама 56 и 58, а створен је у покушају да се урбанистички ископира Champs-Élysées у Паризу. Иако скромнији од свог француског узора Paseo de Montejo и даље је вреди посете, са својом зеленом површином, у сред урбаног хаоса камења и бетона.
Овде је европски утицај присутан и кад је реч о раскошним вилама изграђених од стране богатих породица крајем 19. века, а којих највише има северно од 37. улице.
Мерида није само рај за очи, већ и за непце. Мексичка кухиња је овде представљена у пуном сјају.
Ресторани, од традиционалних до модерних, нуде најразноврснију мексичку храну, са фокусом на регионалне специјалитете. Примери су „cochinita pibil„, традиционално јело од свињског меса маринираног у ацхиоте пасти, умотаног у бананин лист и куваног под земљом, као и супа од лимете са пилетином која се једе са тортиљама.
Пијаца Lucas de Gálvez је срце града, где локално становништво долази по свеже воће, поврће, зачине и локалне производе.
Ова пијаца је живописна, пуна боја, мириса и звукова који карактеришу живу атмосферу Méride. Поред тога, у граду се готово сваке вечери нешто дешава, од традиционалних плесова до модерних концерата.
А када у граду падне ноћ, активности не престају – напротив.
Улице су начичкане баровима са карипским вајбом,и живом музиком и повољним поња коладама и мохитом. Један од омиљених градских барова је La Negrita кантина, која постоји већ више од сто година и најстарији је бар у граду.
Овде се могу пробати типична регионална храна и бројни коктели, али и уживати уз живу латино музику.
Град је савршено полазиште за истраживање Јукатан полуострва. Налази се у близини неких од најимпресивнијих археолошких налазишта Маја, укључујући Chichen Itza и Uxmal.
Осим тога, у њеној близини налазе се тајанствене пећине (cenotes) и други занимљиви локалитети – између осталог, успавано рибарско село Celestun као и истоимени резерват за дивље животиње богат воденим птицама, с фламингосима који представљају главну атракцију.
У непосредној близини је и Мексички залив, мање туристичка опција за одлазак на плажу, у поређењу са Карибима.
Мерида је више од само града; то је неодољиво путовање кроз време и културу. Од велепних архитектонских здања у колонијалном стилу, преко бројних готово свакодневних културних дешавања, па до фантастичне локалне кухиње, град ће задовољити свачији укус и сва чула.
Аутор текста: Н.К.
Преузмите андроид апликацију.