Početna > Svet
Svet

Mejn zabranjuje toksične hemikalije novim zakonom

Država na severoistoku SAD, Mejn je donela revolucionarni zakon koji će zabraniti upotrebu toksičnih jedinjenja PFAS u svim proizvodima do 2030. godine.
Foto: Unsplash/Michael_Denning

Iako su države i savezna vlada usvojili zakone koji regulišu upotrebu opasnih hemikalija, Mejn je prva država i prva vlada na svetu koja je donela široku zabranu za klasu od oko 9 000 jedinjenja, koja su nazvana „zauvek toksični“, jer im se sadržaji u potpunosti ne raspadaju u vodi i akumuliraju se u životnoj sredini i ljudima.

PFAS (polifluoroalkalne supstance), obično se koriste za stvaranje proizvoda otpornih na vodu i mrlje. Oni su toliko efikasni da se sada koriste u desetinama industrija i dodaju se širokom spektru proizvoda, uključujući ambalažu za hranu, kozmetiku, posuđe, vodootporni tekstil, žice za gitaru, zubni konac, protivpožarnu penu i zaštitnike od mrlja poput Skočgarda koji se obično primenjuju na tepih i nameštaj.

Ovakvu odluku prati nekoliko godina upornog pritiska zagovornika javnog zdravlja i nezavisnih naučnika koji kažu da je hemijska ambalaža kategorično toksična za ljude, čak i pri vrlo niskim nivoima izloženosti.

Oni su aplaudirali zakonu i nadaju se da će verovatno primer slediti i druge države, što će izvršiti ogroman pritisak na industriju da prestane da koristi PFAS i podstaći saveznu vladu da donese sličnu zabranu.

„Ova politika postavlja snažan nacionalni presedan koji industriji šalje jasan signal da moramo brzo krenuti ka sigurnijoj hemiji i dalje od toksičnih hemikalija poput PFAS-a“, rekla je Sara Dol, nacionalni direktor grupe Sigurne Države, koji lobiraju za javno zdravlje i bolje zakonodavstvo na državnom nivou.

Procenjuje se da je PFAS u 97% krvi Amerikanaca i da zagađuje pijaću vodu za više od 100 miliona ljudi. Istraživači su pronašli jedinjenja na opasnim nivoima u svim krajevima sveta, uključujući kišu, polarne medvede u blizini severnog pola, majčino mleko žena i morske životinje.

Zagovornici javnog zdravlja i istraživači tvrde da je jedino rešenje potpuna zabrana proizvodnje ovih hemikalija.

Evropska unija takođe napreduje sa sopstvenim planom da postupno ukine upotrebu hemikalija u svim proizvodima do 2030. godine, iako još uvek nije usvojena kao obavezujuća mera.