U godini jubileja kada Novosadski sajam obeležava vek postojanja, Sajam knjiga, Izložbu umetnosti „Art Expo“ i Sajam obrazovanja „Putokazi“, videlo je oko 37.000 posetilaca.
Ovaj broj prikazuje veću posećenost u odnosu na prošlu, 2022. godinu.
Nastupilo je više od 200 izlagača iz šest zemalja – Srbije, Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije i Nemačke. Održano je gotovo 140 programa u okviru kojih je predstavljeno više desetina autora, obeleženo nekoliko godišnjica, razgovarano o aktuelnim temama, priređene su izložbe na štandovima izlagača i promovisano više od 500 obrazovnih profila.
Uz tematske izložbe i mnoštvo likovnih umetnika, tokom sedam dana, pretvorili su Aulu u galerijski prostor. Na sajmovima se govorilo o nastavku školovanja u inostranstvu, prodato je više desetina hiljada naslova, čitani su rukopisi i publici su predstavljene nove knjige autora, a u vreme gostovanja pisaca, izdavači su ostajali bez knjiga, a pojedini štandovi su već rezervisani za sledeću godinu.
Opšti utisak izlagača je da su više nego zadovoljni.
Novosadski sajam je u saradnji sa darodavcima kroz Poklon-igru posetiocima poklonio preko 500 naslova.
Čitanje je i dalje omiljen hobi
Sajam knjiga je otvorio akademik i književnik Goran Petrović, a posetiocima su se predstavili Vladimir Kecmanović, Mario Liguori, Jelena Bačić Alimpić, dr Nele Karajlić, Vuko Martinović, Dušan Miklja, Muharem Bazdulj, Dejan Stojiljković, Mirjana Novaković, Jovana Dišić, Goran Petrović, Vanja Bulić, Feđa Štukan, Dejan Aleksić, i drugi…
Sva gostovanja su privukla posetioce, a autori su potpisivali omiljena dela, uglavnom kupljena na Sajmu.
Tokom sedam dana priredbi, u okviru „Dana Laze Kostića“ govorilo se o Lazi Kostiću u nekoliko tematskih blokova, o Lazi Kostiću kao publicisti, ali i o Lazinoj ulozi u formiranju modernog novinarstva kod Srba, kao i o neostvarenoj ljubavi između njega i Lenke Dunđerski.
Sajam je opet bio idealno mesto, mladim piscima, knjižarima kao mesto susreta, značajnim godišnjicama, i kao mesto promocije izdanjima na jezicima nacionalnih manjina…
Izabrani su pobednici Konkursa za najbolji poster koji je organizovan povodom jubileja, 100 godina Novosadskog sajma sa temom „Motiv svetlosti u stvaralaštvu dva prijatelja – poete Laze Kostića i genija Nikole Tesle“. Njihovi radovi su bili izloženi na Novosadskom sajmu, a pobednik Konkursa je bio Luka Todorović.
Forum pod nazivom “ Status i položaj zaposlenih u javnim bibliotekama Srbije”, održan je u okviru Sajma knjiga na tradicionalnim Danima biblioteke i bibliotekara, gde se razmatralo o položaju zaposlenih u bibliotečkoj stuci. Govorilo se i o „Nacionalnom identitetu i nacionalnom nasleđu u godini Nikole Tesle“ kao i o „Građanskoj nauci: bibliotekari kao spona između nauke i građana“ pred više od 250 bibliotekara iz cele zemlje.
Pored predavanja i naučno stručnih konferencija, bile su održane i digitalne radionice. Organizatori događaja su Gradska biblioteka u Novom Sadu, Narodna biblioteka Srbije, Biblioteka Matice srpske, Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ iz Beograda i Novosadski sajam.
Sajam knjiga u Novom Sadu ove godine su obeležila brojna sniženja – do 80 odsto, kao i specijalne akcije i promocije koje su izlagači priredili i za 8. mart, Međunarodni dan žena.
Izložba umetnosti „Art Expo“ – 25 postavki na jednom mestu
Priredba je i ove godine okupila umetnike – akademske, edukovane i samouke slikare kao i poštovaoce umetnosti, a predstavile su se galerije i pojedinaci sa rukotvorinama i antikvitetima… Jedno od obeležja ovogodišnje Izložbe umetnosti „Art Expo“ je bila retrospektivna izložba radova svih dobitnika Nagrade Sava Šumanović, koja je ove godine obeležila 25 godina postojanja.
Postavka je bila smeštena u Auli Novosadskog sajma, a organizatori izložbe su bili : Galerija “Bel Art“, Centar za vizuelnu kulturu “Zlatno oko“ iz Novog Sada i Novosadski sajam.
Upravo u ambijentu te izložbe, uručena je i Nagrada „Sava Šumanović“ koja se od 1999. godine dodeljuje za domete u likovnoj umetnosti.
Ovogodišnji laureat je konceptualna umetnica, performerka, pesnikinja, glumica iz Novog Sada Katalin Ladik, a pre nje, Nagradu su dobili: Stevan Kojić, Uroš Đurić, Milenko Prvački, Slavoljub Radojčić,Igor Antić, Rastislav Škulec, Čeomir Vasić, Slobodan Kojić, Olga Jevrić i Jerko Denegri, Zvonimir Santrač, Vladimir Veličković, Radomir Damjanović, Mira Brtka, Raša Todosijević, Balint Sombati, istaknuti likovni stvaralac, pedagog i književnik Mileta Prodanović, akademski slikar iz Beograda, profesor Novosadske akademije umetnosti Milan Blanuša, vršački umetnik Živko Grozdanić, slikar i teoretičar umetnosti iz Beograda Miodrag B. Protić, slikar iz Beograda Dušan Otašević, slikar Zdravko Mandić, vajar Mrđen Bajić i Dragomir Ugren.
Sajam obrazovanja „Putokazi“ dao mnogo dobrih odgovora
Učenicima osnovnih i srednjih škola 18. međunarodni sajam obrazovanja „Putokazi“ je olakšao pronalazak odgovora na pitanje „Kuda dalje?“.
Ovogodišnji Sajam obrazovanja otvorio je ministar prosvete, Branko Ružić. Predstavile se se sve visoke državne škole, a već tradicionalno, nastupili su svi fakulteti Univerziteta u Novom Sadu, privatni univerziteti u Srbiji i inostranstvu, kao i ustanove i institucije koje su ponudile više od 500 obrazovnih profila.
Učenici koji su prošli kroz kapije Novosadskog sajma su imali priliku da vide sveobuhvatnu sliku srednjeg, višeg i visokog školstva u našoj zemlji upotpunjenu ponudom fakulteta iz inostranstva – Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Hrvatske.
Među učesnicima su bili i Ministarstvo odbrane Republike Srbije i Ministarstvo unutrašnjih poslova.
U Kongresnom centru Novosadskog sajma održane su prezentacije o zlostavljanju na internetu, u organizaciji Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine-nacionalne zajednice i Pedagoškog zavoda Vojvodine.
„Žene u nauci – ključ bolje budućnosti“ naziv je okruglog stola koji su zajedno organizovali Udruženje naučnica Srbije „Srna“ i Pokrajinski sekretarijat za privredu, turizam i zapošljavanje uz niz interaktivnih radionica.
Na štandu Ministarstva prosvete predstavljeno je dualno obrazovanje, a svima su bile dostupne informacije o stipendijama koje se dodeljuju učenicima i studentima. Udruženje roditelja i nastavnika „Partnerski za obrazovanje“ iz Novog Sada održali su okrugli sto na temu „Kako istraživačka pitanja pokreću duboko učenje?“.
U Kongresnom centru „ Master“ održana je i „WRO – Sportska olimpijada robota“ koju je organizovao Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice.
Dolazak srednjoškolaca iz Vojvodine na Sajam i ove je godine, finansirao Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice.
Grad Novi Sad prepoznaje značaj i podržava sajamsku manifestaciju „Putokazi“ od samog početka, a ove godine je sa gotovo milion dinara pomogao sve srednje škole sa teritorije Grada, kako bi se na najbolji način predstavile budućim učenicima.
Prvog dana Sajma obrazovanja održan je i Sajam zapošljavanja na kojem je 58 poslodavaca ponudilo oko 1000 radnih mesta.
Međunarodni sajam knjiga, izložbu umetnostiArt Expo i Sajam obrazovanja “Putokazi“ posetili su: Edvard Ferguson, ambasador Velike Britanije u Srbiji, Oskar Bernholc, intern Ambasade Švedske u Beogradu, Dejan Stojiljković, Feđa Štukan, Goran petrović, Dušan Miklja, Muharem Bazdulj, Jovana Dišić, Jelena Bačić Alimpić, Mirjana Novaković, Dr Nele Karajlić, Mario Liguori, Vuko Martinović, Vladimir Kecmanović, Uroš Petrović, Dejan Aleksić, Danica Vukićević, Jovan Adamov, Dušan Živić, Katalin Ladik, Bogica Mijatović, Nikola Škorić (serija Državni posao), Miroje Burić, Rajko Milošević Gera, i mnogi drugi…
Posetioci su bili iz Slovenije, Velike Britanije, Belgije, Švedske, Finske, Španije, Bosne i Hercegovine, Rumunije, Mađarske, Ruske Federacije, Bugarske, Švajcarske, Francuske, Republike Srpske i dr.
Izložba „Helena, serbiae regina“ od 17. marta u Galeriji Akademije umetnosti u Novom Sadu
Preuzmite android aplikaciju.