Почетна > Србија
Србија

Међународни дан борбе против рака, у Србији годишње умре и 20.000 људи

Светски дан борбе против рака, 4. фебруар, који је пре 25 година установила Светска здравствена организација, биће обележен и у Србији уз подсећање на значај здравих стилова живота, скрининга, раног откривања болести и балговременог лечења у спречавању настанка малигних болести, од којих је у нашој земљи током 2022. године оболело нешто више од 41.500 људи, а умрло скоро 20.000.
Фото: Pexels/Tara Winstead

„У Србији је током 2022. године од свих малигних тумора оболело 41.578 особа – од тога 22.056 је било мушкараца а 19.522 жена. Исте године умрло је 19.350 људи – 10.616 мушкараца и 8.734 жена“, наводи се са на сајту Института за јавно здравље Батут поводом Светског дана бробе против рака који се, ове године, обележава под слоганом „Јединствено повезани“.

Мушкарци у Србији највише су оболевали од рака плућа, колона и ректума и простате, док је код жена малигни процес најчешће био локализован на дојци, плућима, колону и ректуму и грлићу материце.

Малигни тумори плућа и бронха водећа су локализација и у оболевању и у умирању међу мушкарцима, односно други су по учесталости узрок обољевања и умирања међу женама са дијагнозом рака. Током 2022. године у Србији је од рака бронха и плућа оболело 4.505 мушкараца и 2.077 жена, а умрло је 2.972 мушкараца и 1.462 жена.

Код жена рак дојке налази се на првом месту међу малигним болестима – у 2022. години у Србији је од малигних тумора дојке оболело 4.489 и умрло 1.646 жена.

Превентивне активности на пољу спречавања настанка малигних болести веома су разнородне.

Процене говоре да се чак 40 одсто малигних болести може избећи применом интервенција у животном стилу: престанком пушења, ограниченим конзумирањем алкохола, избегавањем сувишног излагања сунцу, задржавањем просечне тежине конзумирањем здраве хране, вежбањем, као и заштитом од инфекција које се могу развити у рак.

Из Батута подсећају да ипак ако дође до болести њен исход је могуће побољшати раним

Наглашавају да уколико до болести ипак дође, њен је исход могуће побољшати раним откривањем, адекватним лечењем и рехабилитацијом уз одговарајуће палијативно збрињавање.

У Србији су, како наглашава Батуту донети национални програми за скрининг рака грлића материце, рака дојке и колоректалног рака, који ће значајно смањити оболевање и умирање од наведених локализација малигних тумора.

„Novi Sad Daily“ – kanal preko koga Rusi saznaju sve informacije o Novom Sadu

Преузмите андроид апликацију.