Početna > Život i stil
Život i stil

Međunarodni dan borbe protiv koka kole

Sada već veoma davnog 8.maja 1886. godine u Atlanti, gde se i nalazi sedište firme Koka kola, Džon Stit Pembelton je prodao preteču današnjeg veoma popularnog napitka.
Foto: Unsplash/Jeanson Wong

Džon, inače apotekar po struci, je godinu dana ranije sačinio napitak, French Wine Cola, za koji se smatra da je preteče koka kole. French Wine Cola, jeste bilo slično piće koka koli, ali je sadržalo alkohol i esencije.

Sledeće godine, Džon je izbacio alkohol i esencije iz napitka i  8. maja 1886. godine je prodata prva čaša koka kole, koja je tada bila sačinjena od sirupa i gazirane vode.

Foto: Pexels/Borja Lopez
Za sam naziv ovog napitka odgovoran je Frenk Robinson, koji se vodio logikom da će ista početna slova biti laka za pamćenje, a samim tim da je to odlično za reklamu samog napitka.

Da ovo piće nije bilo baš primamljivo potrošačima, govori podatak, da je u prvoj godini prodaje prodato svega 25 galona sirupa.

Kako je uložio dosta novca u ovaj proizvod, Džon je rešio da pronađe partnera i time zaradi od svog plasiranog proizvoda.

I dalje mnogi nisu videli potencijal u ovom osvežavajućem piću, osim trgovca Ejza Kendlera, koji je nakon Džonove smrti postao i vlasnik Koka kole.

Godine 1890. i zvanično nastaje kompanija Koka kola.

Foto: Unsplash/Vladislav Kazlov
Receptura koka kole je dobro čuvana tajna, ali ono što znamo, jeste da sadrži mnoštvo nezdravih komponenti, a to su između ostalog fruktozno-glukozni sirup ili šećer, fosforna kiselina, kofein, veštačke boje i sl…

Velika je tajna koje biljne arome se dodaju u koka kolu, tako da će to i dalje ostati velika nepoznanica.

Ako samo pogledamo deklaraciju ovog napitka, videćemo da na 100 ml ima 10,9 grama šećera.

A kako se neretko desi da se popije bar pola litre, dođemo do računice da u sebe tada unesemo 54,5 grama šećera, što bi značilo da smo pojeli oko 22 kocke šećera. Složićemo se svi da je ovo ogromna količina šećera koje unesemo, a da pri tome ništa drugo „slatko“ nismo konzumirali.

Možda bi se sledeći put trebali zapitati da li je koka kola idealno piće za osveženje i da li nas ono zaista sa ovolikom količinom šećera može hidrirati u vrelim danima?

Foto: Unsplash/Andrey Ilkevich
A zašto pored ovako neslavnog sastava od koje je napravljena i koja zasigurno loše utiče na naše zdravlje, koka kola predstavlja najprodavanije bezalkoholno piće na svetu?

Odgovor možda leži u tome, što su vlasnici kompanije, od samog nastanka, pa sve do danas veliku pažnju, a i velika sredstva ulagali u marketing.

Možda tek po neki procenat stanovništva celog sveta nije čulo za ovaj brend. Jasno je da su što se plasiranja proizvoda i reklame tiče, uradili pravu stvar, ali se za očuvanje zdravlja ljudi to ne može reći.

Dokazano je da konzumacija ovog proizvoda dovodi do dijabetesa, šteti jetru, kosti, dovodi do nastanka raka, ali i stvara ozbiljnu zavisnost.

Ovaj napitak možda trenutno stvori taj osećaj zadovoljstva, jer smo uneli šećer u telo i prividno dobijamo energiju.

Međutim, za par minuta šećer u krvi naglo skače stvarajući insulinsku eksploziju. Jetra se bori sa tom količinom šećera u telu, a kao rezultat reakcije u jetri jeste da se ta količina šećera, koju je nemoguće razložiti, pretvara u masnoće. Zatim dolazi do skoka pritiska.

Samo 40 minuta, nakon popijene čaše koka kole, kofein se apsorbuje u organizam, receptori adenozina su u mozgu tada blokirani, pa trenutno osećamo bolje, smanjuje se vrtoglavica. Zato se ponekad savetuje, kao instant rešenje,  par gutljaja koka kole kada se osećamo loše ili se onesvestimo, ali nikako se ne preporučuje svakodnevna konzumacija.

I ne samo što u sebe unosimo loše elemente, već konzumirajući koka kolu iz našeg organizma se izbacuju važni minerali poput magnezijuma, cinka, kalcijuma, jer njih upravo vezuje fosforna kiselina sadržana u koka koli i oni bivaju izbačeni iz tela.

I tako i ako smo ove važne minerale uneli kroz ishranu u naše telo, samo jedna čaša koka kole uništi.

Zbog niza loših efekata koje ovo piće ostavlja na zdravlje čoveka, ustanovljen je međunarodni dan borbe protiv ovog svetkog brenda.

Sledeći put kada poručujete piće u kafiću ili kupujete u marketu dobro razmislite da li je vredno „osvežiti“ se uz baš ovaj napitak.

Ne možete piti ništa opasnije od ovoga ako imate visok krvni pritisak

Preuzmite android aplikaciju.