Međunarodna izložba koja ispituje kako su se marame uvezivale od tradicionalnih običaja do visoke mode biće postavljena od 18. maja do 30. juna u Muzeju Vojvodine, u Donjoj galeriji u Dunavskoj 37.
Projekat „Marama kao kulturni označitelj” koji se realizovati u programskom luku Heroine, kroz jedan mikro segment ženskog odevanja kao načina upisivanja kulturnog identiteta prikazuje i promišlja kulturnu raznovrsnost u evropskom, vanevropskom i lokalnom kontekstu.
Cilj izložbe je da u zajedničkom životu u globalnom i migracijama obeleženom društvu propita stereotipna pripisivanja, razgraničenja i strahove i problematizuje važna društvena pitanja kao što su identitet, granice, migracije i retradicionalizacija.
Postavka omogućava upoređivanje raznih kultura i podstiče uvide u sopstvenu multikulturarnu tradiciju generišući predrasudama neopterećena mišljenja, negovanje kulturne raznovrsnosti, uzajamno prihvatanje i toleranciju.
Izložba istražuje i prikazuje svakodnevni život žena istorijski, kao deo ženskog kulturnog nasleđa, kao i antropološke, sociološke, političke aspekte koji mogu da se iščitavaju u „tekst(uri)” marame kao kulturnog koda.
Projekat se sastoji od više različitih aktivnosti sa istim tematskim fokusom. Centralni događaj je izložba „Marama kao kulturni označitelj” koju kreira šest kustoskinja.
Tokom trajanja izložbe održaće se prateći programi sa radionicama, projekcijama dokumentarnih i eksperimentalnih filmova i panelima koji tematizuju kulturu nošenja marame kroz različite vizure: istorijsku, društvenu, političku, kao segment svakodnevnih rutina.
Primabalerina Ana Đurić o premijernom izvođenju baleta „Ana Karenjina“
Preuzmite android aplikaciju.