Директор Међународне енергетске агенције Фатих Бирол (ИЕА) изјавио је да сукоб између Ирана, Сједињених Америчких Држава и Израела ствара најтежу енергетску кризу са којом се свет икада суочио.

Бирол је у интервјуу за Радио Франс Интер рекао да је “ово заиста највећа криза у историји”, наводећи да се тренутна ситуација погоршава комбинацијом кризе на тржишту нафте и гаса и већ постојећих поремећаја изазваних ратом Русије и Украјине, пренео је Ројтерс.
Према његовим речима, глобална енергетска тржишта су у лошијем стању него током претходних великих криза 1973, 1979. и 2022. године.
Сукоб на Блиском истоку довео је до поремећаја поморског саобраћаја у Ормуском мореузу, кроз који пролази око петине светских испорука нафте и течног природног гаса.
Ситуација је додатно оптеретила глобално снабдевање енергентима, већ погођено смањеним руским испорукама Европе.
ИЕА је раније овог месеца саопштила да је спремна да ослободи рекордних 400 милиона барела нафте из стратешких резерви како би ублажила раст цена изазван кризом.
Преузмите андроид апликацију.




