У просторијама Медицинског факултета, Универзитета у Новом Саду, званично је уручен и свечано пуштен у рад троструки квадруполни течни хроматограф, набављен у оквиру програма који у Србији спроводи Регионални челенџ фонд (РЧФ).
У успешном партнерству са Хемофармом, Царномедом и Михајловић Аналитиком, Медицински факултет је добио РЧФ грант за увођење новог предмета под називом „Додатно образовање као одговор на нове захтеве професије у здравственој индустрији”.
Конзорцијум је осмислио и пионирски спровео курс фокусиран на контролу квалитета и безбедности у здравственој и фармацеутског индустрији, али и на развој продајних и маркетиншких вештина.
Нови изборни предмет ће студентима омогућити да надограде своја стручна знања, али и да овладају пословним вештинама које су све траженије у фармацеутској индустрији.
„Имплеметација пројекта који подржава Регионални челенџ фонд омогућава студентима да се упознају са различитим каријерним могућностима у областима фармацеутске индустрије и стекну драгоцена искуства од лидера у овој области привреде. Непосредно по завршетку студија они су активно укључени у рад реномираних компанија,” изјавила је Снежана Бркић, деканка Медицинског Факултета у Новом Саду.
Бркић је објаснила значај дониране опреме.
„Донација течног хроматографа намењеног за инструменталну фармацеутску анализу, у значајној мери ће унапредити образовне ресурсе наше високошколске установе. Овакви инструменти обично нису доступни студентима и непосредни рад на њима ојачаће њихову конкуретност на тржишту рада. Истовремено, наши истраживачки капацитети и продукција научних публикација овиме ће бити додатно унапређени”, закључила је она.
Поред набавке ове најсавременије опреме за обављање прецизних фармацеутских анализа, грант РЦФ од 299.791 евра биће искоришћен и за обуку наставника Факултета и ментора из партнерских компанија.
Регионални челенџ фонд (РЦФ) ради на унапређењу одрживе конкурентности компанија на Западном Балкану, кроз улагање у опрему и инфраструктуру за образовне програме који се реализују у сарадњи са компанијама.
Главни донатор средстава из којих је набављена опрема за Медицински факултет је немачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој, преко Немачке развојне банке (КfW).
„Регионални челенџ фонд, заједничка иницијатива Немачке и Швајцарске, управо се фокусира на битну додирну тачку између образовних установа и компанија. Технолошки развој неминовно доводи до тога да су компанијама потребни стручњаци који владају технологијама сутрашњице, па образовним установама треба омогућити да своју обуку ускладе са новим захтевима. Ово је једини начин да се постепено затвори јаз који још постоји између садржаја обуке и стварних потреба привреде“, изјавила је Анке Конрад, амбасадорка Немачке у Србији.
Партнери Регионалног челенџ фонда у Србији су Привредна комора Србије и Канцеларија за дуално образовање.
„Канцеларији за дуално образовање и Национални оквир квалификација веома значи Регионални челенџ фонд, који може да обезбеди најсавременију опрему, која је у складу са реализацијом исхода који произилазе из стандарда квалификација, а усмерени су на аутоматизацију, дигитализацију и зелену агенду“, рекла је Габријела Грујић, директорка ове Канцеларије. Она је додала да када је младима доступно учење на савременој опреми, они на квалитативан начин могу да интегришу практична и теоријска знања и тако унапреде своје вештине.
„Са таквим компетенцијама, односно интегрисаним знањима, вештинама, способностима и ставовима, млади излазе спремни на тржиште рада и могу да утичу не само на одрживост, него и на иновативни развој привреде“, закључила је Грујић.
РЧФ је до сада организовао три круга јавних позива на којима је у износу од 11,24 милиона евра подржано укупно 27 пројеката из Србије, уз учешће 137 партнерских предузећа. До краја године очекује се отварање новог позива за доделу бесповратних средстава на који се могу пријавити све институције за стручно образовање и обуку у партнерству са компанијама.
Преузмите андроид апликацију.