Predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola izjavila je juče da je vreme za brži napredak u pogledu proširenja EU i najavila da će početkom naredne godine posetiti Zapadni Balkan.
„U poslednjoj deceniji, EU je izgubila više članica nego što je dobila. Već dve decenije nismo bili u stanju da uskladimo našu retoriku sa akcijom kada je u pitanju proširenje na Zapadni Balkan. Ali sa globalnom geopolitičkom realnošću sa kojom se suočavamo, svi moramo da brže napredujemo“, rekla je Mecola obraćajući se liderima EU i Zapadnog Balkana u Briselu.
Ona je naglasila da proširenje EU može da bude isključivo pristup zasnovan na zaslugama, sa jasnim kriterijumima, ali da „ne može biti zamene za stvarni napredak“, navodi se u saopštenju Evropskog parlamenta.
„Pogledajte Ukrajinu, Moldaviju ili Gruziju. Nelegalno mešanje Rusije učinilo je proširenje geopolitičkom, strateškom neophodnošću. Ako Evropa ne reaguje sada, ostavićemo prazninu koju će drugi rado popuniti. Bila bi strateška greška ne iskoristiti zamah sada“, poručila je Mecola.
Istovremeno je istakla da je proširenje uvek bilo najmoćnije geopolitičko oruđe EU, ali da su za to potrebna „hrabrost, politička volja i reforme“ sa obe strane.
Mecola je rekla da je Evropski parlament spreman da pomogne regionu na putu ka EU.
„Ulažemo u partnerstvo sa parlamentima Zapadnog Balkana i pozdravljam našu odluku da otvorimo predstavništvo Evropskog parlamenta u regionu. Početkom sledeće godine posetiću Zapadni Balkan i radujem se susretu sa liderima“, poručila je Mecola i dodala da je takođe raduje mogućnosti da se svi lideri obrate u Evropskom parlamentu kako bie pomogli u unapređenju ovog procesa.
Ocenila je da novi postupni proces proširenja već daje rezultate, ali da „moramo ići dalje“.
Izbori na Zapadnom Balkanu su dobijeni ili izgubljeni po pitanju EU.
„Ljudi na Zapadnom Balkanu moraju da osete prednosti integracije, čak i pre članstva – jačanjem kredibiliteta i poverenja“, navela je Mecola.
Ona je dodala da se institucije EU, procesi donošenja odluka i mehanizmi finansiranja moraju razvijati kako bi se pripremili za veću Uniju i naglasila da proširenje mora da bude u centru narednog višegodišnjeg finansijskog okvira.
Istovremeno, kako je dodala, reforme na Zapadnom Balkanu moraju biti istinske.
„Zemlje moraju da se usklade sa vrednostima EU, moraju da iskoriste Plan rasta za transformaciju svojih ekonomija, a takođe moraju da rešavaju bilateralne sporove. Svi moramo biti u stanju da se otresemo okova istorije i zajedno gledamo napred, umesto samo unazad“, poručila je Mecola.
Ona je dodala da će, na kraju, „sve oči će biti uprte u implementaciju“.
„Bez odgovarajuće primene, ove reforme su dobre onoliko koliko je dobar i papir na kojem su odštampane“, navela je Mecola.
Predsednica Evropskog parlamenta rekla je da je svako proširenje donelo izazove, ali i ogromne koristi.
„I sa svakim proširenjem, nove članice su činile našu Uniju jačom. Imamo novi parlament i novu Komisiju, sa jasnim mandatom za sigurniju Uniju koja je okrenuta budućnosti. Vreme je da rastemo i da pošaljemo jasan signal da proširenje više nije daleki san za ljude na Zapadnom Balkanu, ili za ljude u Evropi. Proširenje je dobitna kombinacija za sve nas. To će ojačati Evropu i ojačati region“, zaključila je Mecola.
Lideri EU danas u Briselu o Ukrajini, ulozi EU u svetu i proširenju
Preuzmite android aplikaciju.