Матилда је женско име, али у Новом Саду је много више од тога. Наиме, овим именом означава се један објекат у граду, којег се често сете само старији житељи. Разлог томе је што је овај предмет настао још у 19. веку, а данас није тако често помињан, осим у историјским текстовима.
Шта је Матилда?
Матилда је чувено звоно које је најпознатије по томе што се оглашавало на велелепној згради Градске куће која је настала 1895. године, иако је Нови Сад статус слободног краљевског града добио још 1748. године.
Звоно Матилда било је симбол за опасност, односно најављивало је буктеће пожаре у граду. Као нови објекат постављен је још 1880. године, али не прво на Градску кућу, јер она тада још није ни постојала, него на Ватрогасни дом који се налазио у Његошевој улици. Сврха овог звона била је да најаљује и усмерава ватрогасне јединице ка пожару који избија у граду. Звоно је звонило захваљујући особи задуженој за посматрање која би ударала у звоно у правцу града и тиме давала сигнал ватрогасцима.
Како је звоно које је најављивало пожаре стигло на нову, тек изграђену Градску кућу?
Ово звоно вршило је своју фунцију на Ватрогасном дому пуних 14 година, а потом је пресељено на нову Градску кућу у центру града. Разлог томе је, што је Ватрогасни дом био ниже конструкције у односу на тада изграђену Градску кућу, а тиме је и видик осматрача био мањи. На Градској кући, ово звоно звонило је од 1894. године. Након непуних шест година, пресељено звоно је у једној од дојава пукло. Замењено је новим, другачијим звоном, са ознаком Светог Флоријана, које је звонило до половине 20. века.
Занимљив назив некада познатог новосадског звона
Иако више не постоји ова пракса, а ни ово звоно, ипак је звоњава обележила једно време Новог Сада. Звоно није било познато само по својој намени, већ и по занимљивом имену. Име Матилда, које је женско име, употребљено је и за звоно, али само у част једној особи. Наиме, звоно Матилда понело је овај назив јер га је Ватрогасном дому поклонила жена по имену Матилда.
Преузмите андроид апликацију.