Да није маски које су обавезне у затвореном простору короне се у Шпанији нико не би ни сећао. Улазак у главне атракције каталонске престонице мора да се најави због великих гужви.
Већ од раног јутра испред пијаце Букерија, живописне атракције која се налази уз Ла Рамблу, гурају се локалци и туристи око свеже рибе, меса, пецива, воћа и поврћа. Први журе да дочекају госте и бројне туристе и узму пазар, а други да осете чар Барселоне, тик уз главну улицу и жилу куцавицу једног од најпосећенијих и најатрактивнијих туристичких градова у Европи.
Све од Трга Каталонија до споменика Кристофору Колумбу, Ла Рамбла је ових дана већ отворила сезону, уколико се она уопште и затвара. Иако је време претходних неколико дана било необично хладно за ово доба године, гости из целог света већ су преплавили све туристичке атракције каталонске престонице.
Тешко је поверовати да је овај део Европе уопште прошао кроз неку кризу, да смо до пре неколико месеци говорили о тешкој епидемиолошкој ситуацији или пандемији, јер да није маски које су и даље обавезне у затвореном простору, ковида се вероватно нико не би ни сећао.
Ипак, улазак у било коју продавницу није могућ без маске на лицу, а уколико покушате да се правдате да сте је заборавили обезбеђење ће вас сигурно усмерити ка излазу. Иста ситуација је и у метроу у коме је немогуће срести било кога ко нема маску иако „контроле” нема. Правила су ту да се поштују, а нешто опуштеније је у ресторанима у којима могу да се скину, с тим што већина гостију седи у баштама.
Барселона је град улица и тргова, како су рекли у Скупштини града групи новинара из Србије која је у организацији европског пројекта „Пулс Европе” посетила Барселону и Валенсију и упознала се са пројектима урбане мобилности и паметног туризма.
Путовање у Шпанију из Србије је могуће уз дигитални зелени сертификат и то за грађане који су имунизовани вакцинама које су одобриле Европска агенција за лекове и СЗО. Иако се у медијима чуло да у ову земљу не може да се уђе, рецимо, уколико је неко примио три дозе „Синофармове” вакцине, то није тачно, нити било ко условљава да бустер доза мора да буде са листе цепива које је одобрила ЕУ.
Граница може да се пређе и са доказом о прележаној болести, али не старијим од 180 дана. Путници између 12 и 18 година морају да имају ПСР тест, а оно без чега нико не може да уђе у ову земљу је кју-ар код који свако мора да обезбеди региструјући се најкасније 24 сата пре уласка у Шпанију. Осим ових формалних услова, врло је важно имати и пун новчаник, јер цене су поприлично високе, посебно у деловима града које посећују туристи.
Преузмите андроид апликацију.