Mamografija je zapravo rendgenski snimak dojke koji se koristi za rano otkrivanje raka dojke. Aparat koji se koristi za obavljanje mamografije naziva se mamograf i ova procedura nije bolna, ali može biti neprijatna. Mamografija je važna jer se na nalazima koji mogu ukazivati na rak dojke mogu videti abnormalnosti u tkivu dojke.
U svetu se svaka tri minuta otkrije jedan rak dojke, odnosno u Hrvatskoj se dnevno otkrije šest novih slučajeva i zato je važno redovno obavljati ovaj skrining.
Šta je mamografija?
Mamografija je vrsta pregleda gde se stanje tkiva dojke utvrđuje korišćenjem niskih nivoa rendgenskih zraka. Ovaj pregled mora redovno da obavlja svako ko ima određene abnormalnosti dojke kao što su kvržice, benigne ciste ili benigni fibroadenomi. Isto tako, mamograf treba uraditi što je pre moguće ako osetite bilo kakve promene na dojkama, kao što su bol, kvržice, promene u boji bradavica ili promene u boji ili veličini i obliku grudi.
Prvi mamograf bi trebalo da se uradi između 38. i 40. godine, a sve žene starije od 40 godina treba da rade mamograf svake dve godine, bez obzira na stanje dojki.
Kako izgleda mamografija?
Mamograf je aparat u koji se stavlja jedna po jedna dojka, koje se zatim pritiskaju pločama sa gornje i donje strane, a nakon toga aparat pravi rendgenske zrake koji se koriste za snimanje dojke do detektora na drugoj. strana. Svaka dojka se fotografiše u dva različita pravca, a za svaku se dobijaju dve mamografske slike. Ovaj detektor zatim šalje signale računaru da formira digitalnu sliku koja se zove mamograf. Mamografija traje od 10 do 20 minuta, nakon čega možete nastaviti sa uobičajenim aktivnostima. Postoje dve glavne vrste mamografije. Skrining mamografija koja se koristi kod zdravih žena koje nemaju problema sa dojkama. Druga vrsta je dijagnostička mamografija, koja se koristi za promene koje su uočene na ultrazvučnom pregledu ili kod žena koje imaju određene probleme. Postoji i 3D mamografija, koja je nova vrsta mamografije koja proizvodi 3D sliku.
Može li mamografija otkriti rak dojke?
Mamografija je odličan pomoćnik u otkrivanju raka, ali mamografija ne može dijagnostikovati rak. Odnosno, mamografi mogu pokazati određene promene i abnormalnosti u tkivu dojke, ali ne mogu da utvrde da li su te promene nužno karcinom. Umesto toga, mamograf je pomoćni pregled kojim se može utvrditi stanje, ali ako se pokažu promene, lekar će na osnovu nalaza odlučiti da li je potrebno dodatno testiranje, kao što je biopsija tkiva dojke, čime se može utvrditi da li je tkivo kancerogeno ili nije. Ipak, mamografija je izuzetno važna jer može da dijagnostikuje promene i pre pojave bilo kakvih simptoma, a samim tim i lečenje može početi na vreme i sprečiti širenje raka na okolna tkiva.
Ko treba da ide na mamografiju?
Pored toga što se ovaj pregled preporučuje svima starijima od 40 godina, mamograf treba uraditi i u slučaju bilo kakvih vidljivih ili opipljivih promena, ako neko u porodici ima rak dojke ili jajnika, kada osoba zna da ima određene probleme. kao što su ciste. Za ovo je izuzetno važno redovno raditi samopregled dojki, koji je najbolje uraditi nedelju ili dve pre početka menstruacije. Međutim, mamografija ima svoje nedostatke, odnosno u 10 do 15 odsto slučajeva neće otkriti rak dojke, ponekad može biti lažno negativan ili pozitivan, pa je najbolje uraditi dodatne pretrage kao što je ultrazvuk dojke.
Kako se pripremiti za mamografiju?
Iako nema posebne pripreme, morate znati nekoliko stvari. Ako ste trudni ili dojite, recite to lekaru, jer bi u tom slučaju ultrazvuk bio prikladniji test. Ako imate menstruaciju ili treba da je dobijete za nekoliko dana, bolje je izabrati drugi termin za mamografiju, jer su u ovom periodu dojke veoma osetljive, pa će pregled biti nešto neprijatniji. Takođe je važno napomenuti radiologu koji radi mamografiju ako imate implantate u grudima.
Zaključak
Mamografija je poseban pregled kojim se mogu otkriti promene na dojkama koje mogu ukazivati na rak dojke. Važno je redovno raditi samopregled dojki, ali i redovno odlaziti na mamografske preglede, jer oni bukvalno spasavaju život.
Svetski dan borbe protiv raka – U Srbiji stopa malignih tumora veća kod žena nego kod muškaraca
Preuzmite android aplikaciju.