Ministar finansija Siniša Mali je tokom polemike sa poslanicima opozicije istakao da je život u Srbiji danas bolji nego pre 10 godina.
Lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta tvrdio je, tokom sinoćne rasprave, da narod u Srbiji živi loše i da je na ivici egzistencije, a Mali je u raspravi rekao da je u vreme Dragana Đilasa stopa nezaposlenosti bila 25,9 odsto.
„Oko 467 fabrika otvoreno u poslednjih 10 godina, predsednik Aleksandar Vučić ih je otvorio, a ne Dragan Đilas.
Za njegovo vreme, pola miliona je ostalo bez posla”, rekao je Mali i istakao da se ova vlast bori za svako novo radno mesto, te poručio da će nastaviti da to radi i u budućnosti.
Osvrnuo se i na prosečnu platu koja je pre 10 godina, kaže, bila 300 evra, a danas je 840 evra, dok je nezaposlenost rekordno niska, a 2,3 miliona ljudi radi. On je poručio da će biti još bolje, da će se boriti za nove puteve, da deca imaju još bolje škole, univerzitete, puteve.
Mali je polemisao i sa predsednikom novoformiranog Narodnog pokreta Srbije Miroslavom Aleksićem. Mali je opovrgao tvrdnje Aleksića, koji je u skupštinskoj raspravi rekao da ministar govori o Srbiji kao zemlji blagostanja.
„Kaže da sam govorio da je Srbija zemlja blagostanja. Ne, to nisam nikada rekao. Rekao sam da se u Srbji živi bolje danas nego što se živelo za vreme njegove vlasti i njegovog šefa Dragana Đilasa. Ali sam takođe rekao i da nismo zadovoljni. Da hoćemo još veće plate, penzije, da dižemo životni standard građana Srbije, kako bi došli do tog nivoa standarda EU, koji želimo što pre da dosegnemo”, istakao je Mali.
Rečeno je, dodao je ministar, i da je samo Severna Makedonija ispod Srbije u platama, što nije tačno.
„Prosečna plata ove godine je 575 evra u Makedoniji i ona jeste daleko iza Srbije gde je prosečna plata iznad 800 evra. Ali imamo prosečnu platu koja je viša od Bugarske, zatim Bosne i Hercegovine, gde je 637 evra, Albanije, gde je 490 evra. Među tim zemljama Zapadnog Balkana Srbija se pokazala kao dominantna ekonomija.
Kada pogledate kumulativni rast plata od 2012. godine, prosečna plata u Srbiji uprkos krizi i fiskalnoj konsolidaciji i svim izazovima sa kojima smo se suočili bila je 96 odsto. Toliki je bio rast plata za 10 godina”, kazao je Mali.
On je dodao da je prosečan rast zarada u tom periodu u Severnoj Makedoniji bio 69 odsto, Albaniji 62 odsto, Crnoj Gori 60 odsto, a u BIH 50,9 odsto.
„Ono što je moja poruka građanima je da nam rastu plate brže nego u drugim zemljama regiona. Dostižemo ih brže i idemo ka tom životnom standardu koji želimo da dosegnemo.
Preuzmite android aplikaciju.