Први потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали састао се у петак у Вашингтону са инвеститорима у организацији Банк оф Америца и изјавио да је тај састанак био за нас важан, али не и лак упркос добрим резултатима наше земље, јер увек су тема протести и блокаде на улицама, који смањују економске резултате, а тиме и простор за нове инвестиције.

“Дефинитивно има мањи утицај на наше резултате у овом тренутку, о томе је и председник (Србије Александар) Вучић говорио, свако смањење стопе раста, а смањена нам је прогноза са 4,2 на 3,5 одсто, значи и мање повећање пензија и мање повећање плата и једноставно мање простора за нове инвестиције”, рекао је Мали за Тањуг.
Истакао је да на то треба да одговарају управо они који блокирају, али да је делегација Србије у Вашингтону, где се одржава пролећно заседање ММФ-а и Светске банке, представила нашу земљу на прави начин.
“Оно што ми спроводимо као економску политику, очигледно даје резултате и Србија је један редак пример у овом тренутку земље која је сачувала макроекономску стабилност и остварује високе стопе раста”, рекао је Мали.
Министар је рекао да је на састанку са председником Групације Светске банке Аџаја Бангом имао важан разговор о утицају вештачке интелигенције на нова радна места, о развоју нуклеарне енергије.
Навео је да све већи број земаља света иде ка томе да развија нуклеарну енергију и сматра да је то једини извор енергије који је довољно одржив да обезбеди стабилно снабдевање енергијом и за домаћинства и за привреду.
“Говорили смо пуно о важности развоја пољопривреде, утицају ових нових царинских тарифа америчке администрације на глобални раст. И провлачи се све време, рекао бих, једна мрачна страна ових трговинских ратова, а то је да повећање царина, повећање баријера успорава раст економије, а успоравање раста глобалне економије доводи до нижих плата, нижих пензија у свим земљама, доводи до тога да смањујете животни стандард грађана пошто плаћају веће цене, потенцијална инфлација се поново помиње”, навео је Мали.
Истакао је да је у тим веома тешким условима пословања у свету у овом тренутку, Србија показала да су фундаменти основе наше економске политике изузетно чврсти.
“Ми смо једна од три најбрже растуће економије у Европи били прошле године, бићемо и ове године. Сачували смо макроекономску стабилност”, навео је Мали.
Он је прецизирао да је у Србији је јавни дуг у односу на БДП 43,9 одсто, а просек еврозоне је 88-89 одсто, док је стопа раста у Европи прошле године у просеку била 0,9 одсто а Србија је имала раст од 3,9 одсто.
“Ове године у Европи биће 0,8 одсто, а Србија ће расти 3,5 одсто најмање. Дакле, показали смо да је наша економска политика изузетно, не само одговорна, него да показује резултате и сам председник Светске банке ми је директно рекао да је то што ми инвестирамо у путну инфраструктуру, у школство, у здравство, у енергетику, у брзе пруге, најисправнија одлука у овом тренутку, што је веома важно”, навео је Мали.
Додао је да се у Србији запошљава наша радну снагу и тиме доприноси расту домаћег БДП-а кроз развој инфраструктуре Србија је атрактивнија и конкурентнија за нове инвестиције.
“Видели сте резултате на крају прошле године, 5,2 милијарде, дакле, историјски највише смо привукли страних директних инвестиција у историји. Тако да, са те стране, представили смо Србију на прави начин и управо политиком коју спроводимо већ годинама уназад одговарамо на све ове изазове које тренутно утичу на светску економију”, истакао је министар финансија.
Он је нагласио да је са Бангом разговарао и о Експу и плану Скок у будућност Србије 2027.
“Када смо имали састанак са председником Светске банке, шест од седам земаља колико је било тамо је већ прихватило позив и потврдило учешће на Експу у Београду. Ми данас имамо већ 94 земље света које су потврдиле учешће за само четири месеца од када су пријаве отворене”, рекао је Мали.
Према његовим речима, Србија ће имати више земаља учесника него што је имала Астана 2017. године, наводећи да то значи да ћемо бити земља или догађај са највише учесника икада на једном специјализованом Експу.
“Велика прилика за нас да се представимо на прави начин, да у међувремену подигнемо квалитет живота, квалитет инфраструктуре, кроз све инвестиције које радимо и да поставимо једну добру основу за даљи развој, јер све што радимо за Експо до 2027. године, то нам је основа за још убрзанији раст и развој за будуће генерације”, навео је Мали.
На питање да ли је на састанцима у Вашингтону чуо нешто што би могло да утиче на нашу економску политику и правац којим ће Србија ићи у наредном периоду, Мали је истакао да је наша политика јасна, прецизирајући да се ослањамо на два стуба која су се показала као најбоља и најстабилнија а то су повећање домаће тражње и извоз, односно инвестиције.
“Кроз подизање плата, пензија, минималне зараде, радимо на томе да реалан доходак грађана Србије остане позитиван. Као што видите, за разлику од Немачке која то није радила, ми и даље имамо раст наше економије. Дакле, домаћа тражња, раст плата, раст пензија, раст минималне зараде, оно што смо обећали, ми ћемо до децембра ове године имати просечну зараду у Србији изнад 1.000 евра, дакле крај 2025. године као што смо и обећали, али идемо 2027. на 1.400 евра просечну зараду, на минималну зараду од 650 евра и на пензију од 650 евра”, рекао је Мали.
Објаснио је да је то један стуб који спроводимо све мере економске политике и који сви потврђују да је веома важан и обавезан и да се без њега не може.
Додао је да су основа нашег раста и извоз и инвестиције, са једне стране инвестиције из буџета у путну инфраструктуру, железнице, здравство, школство, енергетику.
“Тиме чинимо нашу земљу атрактивнијом, нови путеви, боља конекција са регионом, брже протиче роба, атрактивнији сте за инвеститоре, доводи управо до већег броја инвеститора, отварају се нове фабрике, расте извоз као што расте из године у годину и то су два стуба која спроводимо из године у годину, која се показују као најважнија”, навео је Мали за Тањуг.
Нагласио је да у условима глобалних криза није могуће утицати на многе ствари, како је рекао, рецимо на одлуку око тарифа, као што ни 2020. године није било могуће утицати на то да ли се дешавати пандемија ковида-19.
“Али имамо и председника Вучића који је рекао да нема предаје, па смо и тада победили, победићемо и ово. Довољно смо стабилни, имамо довољно тих резерви, тих бафера о којима је и директорка ММФ-а говорила, дакле, низак јавни дуг у односу на БДП, имамо преко четири милијарде евра на рачуну, дакле, имамо бафер да реагујемо ако се криза настави, ако буде било проблема, и то је оно што у овом тренутку разликује Србију од великог броја земаља света и много развијенијих од нас”, рекао је министар финансија.
Мали се у Вашингтону састао са страним инвеститорима који улажу у обвезнице Србије као и са компанијама које су заинтересоване за улагање у Србији.
Министар Мали учествује на пролећном заседању Међународног монетарног фонда (ММФ) и Групације Светске банке, које се одржава од 21. до 26. априла.
Вучић: Добре вести – Србија добила ново одлагање санкција за НИС
Преузмите андроид апликацију.