Почетна > Бизнис
Бизнис

Мали: Раст прихода резултат раста економије, а не инфлације

Министар финансија Синиша Мали изјавио је у поподневном делу скупштинске расправе о ребалансу буџета да подаци о расту прихода не указују на то да су они настали због инфлације, већ услед раста економије.
мали
Фото: Pexels/Pixabay

Он је то рекао одговарајући на примедбе неколико посланика опозиције на ребаланс буџета, који су тврдили да раст прихода у буџету указује да су они настали због инфлације.

Мали је додао да такве оцене опозиционих посланика нису на месту.

„Нама су приходи у ребалансу већи за више од 190 милијарди динара у односу на оригинални буџет. Има више разлога зашто тај раст није због инфлације. Први разлог је што је Министарство финансија имало конзервативну процену прихода прошле године. Други разлог је тржиште рада, које нико не помиње, а ко зна како функционише порески систем, као и наплата ПДВ, он зна да она зависи од стања економије, али и тржишта рада. Поновићу још једном да нам је реалан раст зарада у приватном сектору 5,4 процената“, рекао је Мали посланицима у парламенту.

Он је додао да ове податке поткрепљују и подаци о расту у трговини који је износио 7,1 одсто.

„Кога ви обмањујете кад тврдите да због инфлације расту приходи“, упитао је Мали представнике опозиције.

Он је додао да расте запосленост, као и добит предузећа.

„Имате никада већу запосленост, имате доприносе за порез на доходак грађана који такође расту. Расту и приходи од пореза на добит, за 40,9 одсто. Прошле године добит предузећа је била 945 милијарди динара. Како објашњавате да расте порез на добит предузећа за прошлу годину, тада нисмо имали инфлацију? Порез на доходак који се такође наплаћује ове године за претходну, такође расте“, рекао је Мали.

Он је додао да се морају узети у обзир и кретања на тржишту рада, трговини и укупној економији, када се износе оцене о инфлацији.

Министар је навео да нико не помиње ни друге остварене напретке у дигитализацији који су поспешили наплату пореза, као што су увођење е-фактура, е-фискализација и друге активности.

Према његовим речима, само је другачија ситуација са акцизама, али и то само због тога што се држава одрекла дела акциза на нафту и нафтне деривате између 10 и 20 одсто, у укупном износу од 15 милијарди динара, како би исконтролисала цену дизела и бензина на тржишту и тако успорила пораст инфлације у Србији.

Mali: Povišica penzija iz sredstava Fonda PIO

Преузмите андроид апликацију.