Mali je objavio da je prekinuo diplomatske odnose sa Ukrajinom nakon što je ukrajinski vojni zvaničnik sugerisao da je Kijev odigrao ulogu u borbama pobunjenika Tuareza sa pripadnicima malijske vojske i ruske vojne grupe „Vagner“ u blizini granice sa Alžirom prošlog meseca.
Desetine vojnika Malija i pripadnika „Vagnera“ ubijeni su u sukobima sa separatističkim pobunjenicima Tuarezima i borcima povezanima s Al-Kaidom.
Portparol ukrajinske vojne obaveštajne službe Andrij Jusov rekao je prošle sedmice da su pobunjenici dobili „potrebne informacije“ za izvođenje napada.
Privremeni premijer Malija Abdulaje Maiga rekao je da je njegova vlada bila šokirana kada je čula tu tvrdnju i optužio je Ukrajinu za kršenje suvereniteta Malija.
Maiga je istakao da je Jusov priznao umešanost Ukrajine u „izdajnički i varvarski“ napad naoružanih terorističkih grupa koji je doveo do smrti malijskih vojnika, preneo je Bi-Bi-Si.
Vojska Malija objavila je prošle sedmice da je pretrpela „značajne“ gubitke tokom nekoliko dana borbi sa pobunjenicima koje su izbile 25. jula.
Procenjuje se da je u tim sukobima poginulo od 20 do 80 boraca „Vagnera“, što je najveći gubitak za tu grupu otkako je počela da pomaže vojnoj hunti u borbi protiv pobunjenika pre dve godine.
„Vagner“ je priznao da je jedan od njegovih zapovednika ubijen u tim sukobima, navodeći da ih je napalo oko 1.000 pobunjenika.
Separatisti predvođeni Tuarezima tvrde da su ubili 84 boraca „Vagnera“ i 47 malijskih vojnika.
U Maliju je vojska preuzela vlast u državnim udarima 2020. i 2021. godine, a bori se protiv višegodišnje islamističke pobune.
Borci „Vagnera“ su u Maliju od najmanje 2021. godine.
Tuarezi su etnička grupa koja naseljava region Sahare, uključujući delove severnog Malija, a pobunjenici su se povukli iz pregovora sa vlastima Malija krajem 2022. godine.
Jadransko more postaje tropski toplo, nestale pojedine vrste riba
Preuzmite android aplikaciju.