Министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да очекује позитиван налаз Међународног монетарног фонда (ММФ) који ће бити у Србији две седмице.
Мали је навео да ће та међународна финансијска организација анализирати и буџет Србије за наредну годину и да очекује да ће га подржати, као што су то радили и до сада.
„Успели смо да урадимо све што треба. То ће бити још један доказ колико одговорно водимо економску политику и колико смо све успели да урадимо како треба. Србија је чврсто на путу економских реформи што се види и по питању управљања јавним предузећима, јавним финансијама и пореским реформама“, казао је министар за РТС.“
Он је нагласио да је буџет за 2024. годину развојни и уравнотежен и да Влада Србије жели да сачува животни стандард грађана и да наставља политику коју је водила до сада.
Према његовим речима, буџет подразумева повећање плата у јавном сектору од 10 одсто, повећање минималца за чак 17,8 одсто и повећање пензија по швајцарској формули од 14,8 одсто.
„Оно што смо обећали да урадимо управо се рефлектује у буџету за наредну годину“, казао је министар финансија.
Карактеристика буџета за наредну годину су, како је нагласио, и капиталне инвестиције које се настављају и у плану је да се за њих издвоји око 600 милијарди динара, као и то да овим буџетом никад нису била већа издвајања за пољопривреду и здравство.
„Имаћемо додатних 25,5 милијарди динара за здравство наредне године, то најбоље говори шта су нам приоритети“, казао је он.
Мали је рекао да се иде ка томе да у децембру ове године просечна плата буде 840 евра, а следећег децембра 960 евра, да би у 2025. била 1.000 евра.
Министар је навео и податак да на данашњи дан у Србији има милион пензионера који су се пријавили за пензионерску картицу, да се она дистрибуира и да се очекује да ће ускоро сви пензионери који су се пријавили моћи да крену да је користе.
Он је рекао и да ће Србија ове године, упркос кризи, имати 68-69 милијарди евра БДП-а у апсолутном износу, док је пројекција за следећу годину 74 до 75 милијарди евра.
Мали је нагласио и да је по пројекцији буџета за наредну годину, удео јавног дуга у БДП-у бити 51,7 одсто, а да ће стопа раста бити 3,5 одсто.
Он је навео да тренутно Србија у буџету, у кешу на рачуну држава, има пет милијарди евра и када би се то у наредној години искористило за инвестиције, Србија не би имала потребу да се задужује.
„Ми не желимо то да радимо. Желимо да имамо бар неки део тог новца на рачуну, за ликвидност. Видите каква је ситуација у свету. Сваки дан се нешто мења. Хоћемо да имамо новца на рачуну и одмах ако је потребно реагујемо“, навео је Мали.
Он је подсетио да је Србија у Кини потписала 18 веома важних споразума за нашу земљу и да је то значајно јер у условима глобалне кризе ми тражимо начин да напредујемо, а то је основа за нове инвестиције, повећање плата, пензија, нове болнице, иновативне лекове…односно да ојачамо нашу економију.
„Потписали смо и Споразум о слободној трговини са Кином, а то значи да отварамо најперспективније тржиште на свет, да тамо можемо да извозимо без царина. То је за нас огроман потенцијал за раст“, нагласио је министар.
Мали је нагласио и да Србија тренутно преговара о споразумима о слободној трговини и са Јужном Корејом Египтом и Емиратима.
Momirović: Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom uskoro na snazi
Преузмите андроид апликацију.