Француски синдикат ЦГТ, инцијатор вишенедељног штрајка у нафтној компанији ТоталЕнержи, напустио је преговоре о повећању плата, што умањује наде да ће бити окончана обустава рада која је пореметила свакодневни живот и изазвала несташице горива на бензинским пумпама.
„Видели смо маскараду… јасно је да су понуде на столу недовољне“, рекао је новинарима представник ЦГТ-а Алексис Антониоли, након што је његов синдикат напустио разговоре у четвртак увече, извештава Ројтерс.
Неколико сати касније, умеренији синдикати ЦФДТ и ЦФЕ-ЦГЦ, који заступају већину радника, склопили су договор са ТоталЕнержијем, према којем би, ако га чланови синдиката одобре, плате биле повећане за 7,0 посто, а радницима исплаћени бонуси.
Из ЦГТ-а су раније саопштили да траже повећање зарада од 10 одсто, позивајући се на раст инфлације и екстра профит који је компанија остварила као резултат глобалне енергетске кризе.
На питање да ли би споразум о платама, без ЦГТ-а, налик оном који је недавно постигнут у Есо Франсу, подружници америчке компаније ЕксонМобајл, могао да ублажи штрајк, Антониоли је одговорио да „то ништа не мења у начину размишљања радника који штрајкују“.
Министарка енергетике Ањес Пањие-Рунашер је изјавила данас да је прекид штрајка хитно потребан, додајући да шефови ТоталЕнержија и званичници ЦГТ-а морају да наставе преговоре упркос неуспеху.
„Компанија је у добром стању и акционари су већ дуго награђивани“, рекао је за радио Франсинфо Филип Мартинес, шеф синдиката ЦГТ.
Ројтерс наводи да ЦГТ настоји да искористи протесте рафинеријских радника као полазну тачку за индустријску акцију у свим секторима широм земље, што би могло да доведе до опструкције делова инфраструктуре у Француској ове јесени.
У неким нуклеарним реакторима енергетске компаније ЕДФ-а већ су у току штрајкови, а синдикални огранци, укључујући железнички и аутомобилски сектор, најавили су учешће у ширем штрајку планираном за следећи уторак.
ТоталЕнержи је у четвртак понудио одржавање преговора о платама упркос текућем штрајку, само дан након што је влада председника Емануела Макрона поручила компанији, која је зарадила огроман профит на скоку цене енергије, да своје раднике плаћа више.
Merkel: Ne kajem se zbog odluke u vezi sa uvoženjem gasa iz Rusije
Преузмите андроид апликацију.