Почетна > Србија
Србија

Макрон стиже данас у посету Србији, са Вучићем о важним темама

Председник Србије Александар Вучић угостиће данас у Београду француског председника Емануела Макрона, а током посете очекује се да ће се даље продубити билатерални односи Србије и Француске и сарадња у више области.
Фото: Танјуг/Franc Zhurda

Макрон ће, поред Београда, сутра, другог дана посете, посетити и Нови Сад.

Француски председник у Србију долази на позив председника Александра Вучића, а како је речено Танјугу, дијалог и сарадња између Француске и Србије су наставили да јачају, што је још једном показала званична посета председника Вучића Француској у априлу 2024.

Према програму посете, француски председник на београдски аеродром стиже у 18.05 сати, где ће бити приређен дочек, а након тога уследиће церемонија свечаног дочека испред Палате „Србија“ са војним почастима од 18.30 часова.

Састанак председника Србије Александра Вучића и председника Француске Емануела Макрона биће у 18.45 часова.

Након тога ће од 19.40 сати уследити церемонија размене потписаних билатералних докумената у присуству двојице председника у сали Југославија у „Палати Србија“.

Двојица председника обратиће се медијима у 19.45 часова, а другог дана посете, 30. августа, Макрон ће отићи у Нови Сад.

Последњи пут Вучић и Макрон су се срели током Олимпијских игара у Паризу, где је Вучић присуствовао пријему за светске лидере у Јелисејској палати, а тада је и најавио долазак француског председника.

Он је тада оценио после посете немачког канцелара Олаф Шолца и председника Кине Си Ђинпинга да је мало светских лидера имало такве посете у кратком року као што их има Србија.

Иначе, актуелни француски председник први пут је био у званичној посети Београду у јулу 2019. године када су две земље обележиле 180 година од успостављања дипломатских односа.

„Француска вас воли као што сте ви волели њу“, поручио је тада Макрон на српском језику окупљеним грађанима на Калемегдану.

Макрон и Вучић су тада открили обновљени Споменик захвалности Француској за помоћ коју је та земља пружила Србији у Првом светском рату.

Потписана су и 22 споразума, међу којима је била и изјава о намерама о реализацији пројекта изградње београдског метроа.

Управо економске, али и војне теме очекује у фокусу сусрета двојице председника, а Вучић је раније изјавио да би куповина Рафала била највеће издвајање српског војног буџета „које би изнело и до три милијарде евра“.

Председник Вучић је рекао да, што се тиче посете француског председника, имамо много споразума, много ствари на којима радимо.

„Један од њих и споразум са француском електрокомпанијом. Трудимо се да пронађемо решење да за седам, осам или 10 година не будемо земља без електричне енергије. Многе ће земље имати проблеме са електричном енергијом. Нама тек долазе електрификација од пруга до аутомобила електричних и пуњача, неопходних свуда, до 5Г мрежа. Кад смо ми хтели да уђемо у 5Г мреже, да будемо пре осталих, они су говорили како ће то нама да спржи главу, да нам спржи земљу итд. Сад кад су сви увели 5Г мрежу, некако се ућуткаш, све ти стручњаци који су сад постали важни и паметни за литијум и све друге ствари“, рекао је недавно Вучић.

Навео је да напорно радимо и на уговорима за набавку француских авиона Рафал.

И француски медији пренели су данас вест о посети француског председника Емануела Макрона Србији уз оцену да би током посете могао да буде закључен уговор о продају 12 француских авиона Рафал.

Медији цитирају и изјаву председника Вучића који је рекао да се на уговору о продаји авиона ради већ неколико дана, као и да ће Макрон у петак, у Новом Саду, посетити музеј и економски форум посвећен вештачкој интелигенцији, али да авиони Рафал изазивају највеће интересовање у Србији.

Француски портал Франс24 пренео је Вучићеву изјаву за Афп да је куповина авиона Рафал огроман уговор за Србију, а да није мала чак ни за Француску.

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је данас да се током посете председника Француске Емануела Макрона очекује потписивање два важна  документа о сарадњи са том земљом у области критичних минералних сировина, као и мирнодопске примене нуклеарне енергије у Србији.

Аналитичари оцењују да је најављена посета председника Француске Емануела Макрона Београду јасан сигнал да односи Србије и Француске добијају стратешки карактер који је у дугорочном интересу обе земље.

„Француска је стална чланица Савета безбедности, чланица НАТО-а и једна од водећих чланица Еуропске уније. У контексту приоритета српске спољне политике и српских интереса, Француска игра важну улогу“, рекао је недавно дипломата Зоран Миливојевић за Танјуг.

Он је оценио да ће јачање билатералне размене бити у фокусу ове посете, али да ће Макрон са председником Србије Александром Вучићем сасвим сигурно разменити мишљења о свим политичким питањима које су релевантне за једну и другу страну.

Миливојевић наводи да очекује да ће једна од тема бити и ситуација на Косову и Метохији и да ће наставка дијалога Београда и Приштине.

Очекује се да ће бити речи и о европским интеграцијама Србије.

То је потврдио шеф делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре који је оценио као веома позитивну вест долазак француског председника Емануела Макрона у Београд и нагласио да је посета важна и у контексту евроинтеграција.

„Мислим да је долазак челника једне земље ЕУ Србију веома позитивна вест, Мислим да је део ангажмана многих земаља чланица које раде на јачању билатералних односа са Србијом, То је важно у контексту европског пута Србије“, рекао је данас Жиофре новинарима.

Када је реч о економији, инвестиције француских компанија у Србији су порасле на више милијарди евра, а размена роба и услуга са Француском је већа од две милијарде евра, подаци су Привредне коморе Србије.

Поред улагања у Аеродром „Никола Тесла“ не сме се заборавити ни улагање „Мишлена“, једног од највећих произвођача гума.

На сајту Министарства спољних послова Србије наводи се да у Србији послује више од 100 француских компанија које запошљавају више од 12.000 радника.

Француска компанија Винци је добила концесију на 25 година за београдски аеродром „Никола Тесла“.

Такође, две владе су 2014. потписале Меморандум о разумевању о градњи метроа.

 

 

 

Putnička vozila čekaju jedan sat izlazak iz Srbije na prelazu Horgoš

Преузмите андроид апликацију.