Predsednik Francuske Emanuel Makron izjavio je danas da su Kina i Francuska razgovarale o ratu u Ukrajini i da su se složile da nuklearno oružje treba da bude isključeno iz sukoba.
Makron je na zajedničkoj konferenciji za medije u Pekingu s kineskim predsednikom Si Đinpingom rekao da evropska bezbednosna arhitektura nije moguća dok god je Ukrajina okupirana, a jedna članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija prekršila je povelju UN i to je neprihvatljivo, preneo je Rojters.
Francuska je protiv širenja nuklearnog oružja van zemalja koje ga poseduju i veruje da je važno isključiti mogućnost njegovog korišćenja u aktuelnom sukobu u Ukrajini, rekao je Makron, preneo je TAS S.
„Francuska deli želju Kine da se nuklearno oružje ne koristi u ovom sukobu. To znači poštovanje međunarodnih ugovora u ovoj oblasti. Takođe, nuklearno oružje ni u kom slučaju ne bi trebalo da bude razmeštano van zemalja koje ga poseduju, posebno u Evropi“, istakao je on povodom nedavne odluke Rusije da postavi taktičko nuklearno oružje u Belorusiji.
Prema njegovim rečima, ovaj potez krši ruske međunarodne obaveze i međunarodno pravo.
Kineska politika prema Ukrajini može se sažeti u jednu rečenicu – „promovišite mir i dijalog“, preneli su kineski državni mediji reči predsednika Kine Si Đinpinga, dodajući da je prioritet podsticanje prekida vatre i okončanje rata, preneo je Rojters.
Na sastanku sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom i predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen u Pekingu, Si je rekao da veze Kine i EU ne zavise od, niti ih kontroliše bilo koja treća strana, javila je kineska televizija CCTV.
Makron je izjavio u razgovoru sa Sijem da zna da može da računa na to da će Kina „urazumiti“ Rusiju i postići da se svi vrate za pregovarački sto.
On je rekao da očekuje da Peking pomogne u okončanju krize i spreči rastuće tenzije što bi moglo da podeli globalne sile na zaraćene blokove.
Makron je ukazao da je ruski napad na Ukrajinu „zadao udarac međunarodnoj stabilnosti“.
„Znam da mogu da računam na Vas da urazumite Rusiju i vratite strane nazad za pregovarački sto“, rekao je Makron Siju.
Nakon sastanka sa Makronom, Si je pozvao na razgovore dve strane i političko rešenje za ukrajinski rat, saopšteno je iz Jelisejske palate.
„Razgovori su bili „iskreni i konstruktivni“, saopštio je Pariz, dok je Peking naveo da su razgovori bili „prijateljski“ i „opširni“.
Poseta Makrona i predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen Kini usledila je nakon višegodišnjeg zastoja odnosa sa Pekingom oko različitih pitanja, uključujući optužbe za zloupotrebu ljudskih prava u Sinđangu, zaustavljeni investicioni pakt i oklevanje Kine da osudi Rusiju zbog invazije na Ukrajinu.
Makron: Znam da mogu da računam na to da će Kina urazumiti Rusiju
Preuzmite android aplikaciju.