Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Major Vojislav Tankosić dobio bistu u Tankosićevu (FOTO)

Danas u Kisaču, na samom ulasku u naselje Tankosićevo, koje odiše posebnom energijom zbog istorijske pozadine koju krije, postavljena je bista vojvodi majoru Vojislavu Tankosiću, a inicijativu je podnelo Udruženje Ratnih dobrovoljaca 1912–1918, njihovih potomaka i poštovalaca.
Foto: Gradske info

Ulice u Beogradu, Nišu, ali i u mnogim mestima u Srbiji nose nazive po majoru Vojislavu Tankosiću. Postoji čak selo Tankosić na Kosovu…

Ali danas je u posebnom fokusu bilo naselje Tankosićevo, u mestu Kisač pored Novog Sada, koje je sem naziva po njegovom imenu dobio spomen-ploču.

Prvi deo svečanosti

Svečanost je počela u 11.30 časova uz zvukove himne Republike Srbije. Zatim je Stevan Rončević, student prava i pripadnik treće generacije potomaka Ratnih dobrovoljaca 1912-1918, uz reči dobrodošlice pozdravio sve prisutne.

Foto: Gradske info

Među prisutnima bio je i gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, koji je istakao koliko je ponosan na postavljanje biste majoru Vojislavi Tankosiću kao i da je ovo pravi način kako da negujemo sećanje na čoveka koji je za nas i naše potomke stradao.

Foto: Gradske info

Bistu koja je izlivena bronzom i koja se nalazi u središtu kružne zelene površine unutar autobuske okretnice je zajedno sa gradonačelnikom otkrio najstariji potomak osnivača Tankosićeva, Vladislav Parežanin.

Foto: Gradske info
Foto: Gradske info

O srpskim dobrovoljcima, njihovoj kolonizaciji kao i o samom Vojislavu Tankosiću govorili su još dr Milan Mirić, istoričar, dr Jan Suđi i diplomirani inženjer Gradimir Nikolić.

Za kulturni deo programa bilo je zaduženo Udruženje za negovanje i očuvanje srpske tradicije „Zvuci s kamena“ koji su otpevali i himnu na početku, kao i narodni guslar, magistar biologije Aleksa Rončević.

Foto: Gradske info
Foto: Gradske info

Prvi deo svečanosti se završio obilaskom simbola Tankosićeva: stare škole, izgrađene ljubavlju, trudom i radom osnivača Tankosićeva 1936/1937. godine.

Drugi deo svečanosti 

Ovo naselje je inspirisalo Nevenku i Jelenu Rončević, Dragana Čučkovića koji se potpisuju na knjizi „Tankosićevo u slici i reči 1919 – 2019.“ i koji su istu danas promovisali. Reč je o monografiji koja govori o dolascima dobrovoljaca i kolonista na ove prostore.

Foto: Gradske info
Foto: Gradske info
Foto: Gradske info

Istorija naselja Tankosićevo

Na majuru Malo Irmovo kod Kisača, na veleposedu Koteka, formirana je kolonija Tankosićevo koju su osnovali kolonisti iz Hercegovine, Crne Gore, Bosne, Like i Srbije.

Kolonija se do 1936. godine zvala Malo Irmovo, a na predlog Damjana Rončevića i Marka Popovića dobila je naziv Tankosićevo po majoru Vojislavu Tankosiću četničkom vojvodi, jednom od osnivača Crne Ruke i učesniku najvažnijih istorijskih događaja u Srbiji, od Majskoga prevrata 1903. do Sarajevskoga atentata.

Tankosićevo koje je nekada bilo zasebno selo, sedamdesetih godina priključeno je Kisaču.

U njemu i dan danas žive Srbi, potomci solunskih dobrovoljaca, iako Kisač većinski čine Slovaci.

Foto: Gradske info
Foto: Gradske info

Oni ponosno čuvaju svoje naselje, duh svojih predaka koje prenose na svoje potomke generacijama unazad, a ova bista je savršen dokaz za to.


Kisač dobija “Novo mesto”

Preuzmite androidaplikaciju.