Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Мајор Војислав Танкосић добио бисту у Танкосићеву (ФОТО)

Данас у Кисачу, на самом уласку у насеље Танкосићево, које одише посебном енергијом због историјске позадине коју крије, постављена је биста војводи мајору Војиславу Танкосићу, а иницијативу је поднело Удружење Ратних добровољаца 1912–1918, њихових потомака и поштовалаца.
Фото: Градске инфо

Улице у Београду, Нишу, али и у многим местима у Србији носе називе по мајору Војиславу Танкосићу. Постоји чак село Танкосић на Косову…

Али данас је у посебном фокусу било насеље Танкосићево, у месту Кисач поред Новог Сада, које је сем назива по његовом имену добио спомен-плочу.

Први део свечаности

Свечаност је почела у 11.30 часова уз звукове химне Републике Србије. Затим је Стеван Рончевић, студент права и припадник треће генерације потомака Ратних добровољаца 1912-1918, уз речи добродошлице поздравио све присутне.

Фото: Градске инфо

Међу присутнима био је и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, који је истакао колико је поносан на постављање бисте мајору Војислави Танкосићу као и да је ово прави начин како да негујемо сећање на човека који је за нас и наше потомке страдао.

Фото: Градске инфо

Бисту која је изливена бронзом и која се налази у средишту кружне зелене површине унутар аутобуске окретнице је заједно са градоначелником открио најстарији потомак оснивача Танкосићева, Владислав Парежанин.

Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо

О српским добровољцима, њиховој колонизацији као и о самом Војиславу Танкосићу говорили су још др Милан Мирић, историчар, др Јан Суђи и дипломирани инжењер Градимир Николић.

За културни део програма било је задужено Удружење за неговање и очување српске традиције „Звуци с камена“ који су отпевали и химну на почетку, као и народни гуслар, магистар биологије Алекса Рончевић.

Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо

Први део свечаности се завршио обиласком симбола Танкосићева: старе школе, изграђене љубављу, трудом и радом оснивача Танкосићева 1936/1937. године.

Други део свечаности 

Ово насеље је инспирисало Невенку и Јелену Рончевић, Драгана Чучковића који се потписују на књизи „Танкосићево у слици и речи 1919 – 2019.“ и који су исту данас промовисали. Реч је о монографији која говори о доласцима добровољаца и колониста на ове просторе.

Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо

Историја насеља Танкосићево

На мајуру Мало Ирмово код Кисача, на велепоседу Котека, формирана је колонија Танкосићево коју су основали колонисти из Херцеговине, Црне Горе, Босне, Лике и Србије.

Колонија се до 1936. године звала Мало Ирмово, а на предлог Дамјана Рончевића и Марка Поповића добила је назив Танкосићево по мајору Војиславу Танкосићу четничком војводи, једном од оснивача Црне Руке и учеснику најважнијих историјских догађаја у Србији, од Мајскога преврата 1903. до Сарајевскога атентата.

Танкосићево које је некада било засебно село, седамдесетих година прикључено је Кисачу.

У њему и дан данас живе Срби, потомци солунских добровољаца, иако Кисач већински чине Словаци.

Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо

Они поносно чувају своје насеље, дух својих предака које преносе на своје потомке генерацијама уназад, а ова биста је савршен доказ за то.


Kisač dobija “Novo mesto”

Преузмите андроид апликацију.