Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Мај месец математике у Научном клубу

Мај месец математике – М3, четрнаесту годину заредом спојиће математиком различите дисциплине, генерације и градове широм Србије.
Фото: Научни клуб М3

Научни клуб у Новом Саду, смештен у Културној станици Свилара, представља јединствен простор у коме се наука прожима са културом, баш као што се у самом граду преплићу традиција и савремене идеје.

Док Петроварадинска тврђава чува историју, а ЕXИТ фестивал доноси нове таласе креативности, Научни клуб спаја различите заједнице кроз СТЕАМ приступ.

У окружењу где Дунавски парк и Змај Јовина улица позивају на шетњу и размишљање, Научни клуб отвара врата младима и радозналима да открију како се наука може доживети – кроз игру, уметност и иновацију.

Из М3 кажу дас у током претходних година показали да математика није само у бројевима и формулама, већ и у природним законима које истражујемо у науци (Сциенце), у технолошким процесима (Тецхнологy), у инжењерским решењима (Енгинееринг) и уметности (Арт) – у ритму, пропорцији и симетрији.

Захваљујући мрежи научних клубова Центра за промоцију науке, која од 2016. повезује све научне ентузијасте широм Србије, М3 ће стићи у све крајеве земље а ове године М3 вас води у узбудљиви СТЕАМ свет.

У Научном клубу Нови Сад, који је смештен у Културној станици Свилара, од 25. до 31. маја учесници ће кроз интерактивне радионице, предавања и игру откривати на које све начине математика прожима наш свакодневни живот, чак и онда кад то не примећујемо.

Већ данас у КЦ Свилара, Ђорђа Рајковића 6б, Нови Сад можете учествовати у игри Ешерова коцка.

Пред вама ће бити једноставан задатак. Правилним распоредом коцака могуће је добити шест слика инспирисаних радом Мориса Ешера. Али да ли је заиста тако једноставно?

Фото: Научни клуб М3

Ова игра је намењена за све узрасте а можете се окушати у њој од 25. до 31.05.2025, сваког радног дана од 12 до 20 часова.

Од 26. маја посебан акценат биће на изложби „Жене у СТЕМ-у“, која истиче допринос научница кроз историју и охрабрује младе да крену њиховим стопама.

Изложба „Жене у СТЕМ-у“ има за циљ да охрабри младе жене да се упусте у свет науке, технологије, инжењерства и математике.

Историја нам је показала колики је био допринос жена у овим областима, али и да је родна равноправност и даље изазов.

Упознаћете се с причама о пиониркама попут Хипатије, најпознатије математичарке античке Грчке, и Ејде Лавлејс, прве програмерке у историји.

Представљене су и савремене научнице које обликују будућност – попут Самире Мубареке, која је учествовала у декодирању вируса ковид-19, и Феј-Феј Ли, водеће стручњакиње у области вештачке интелигенције.

Српско издање изложбе приредио је Центар за промоцију науке, у сарадњи са Амбасадом Канаде и ауторским тимом пројекта wоменинстем.ингениумцанада.орг. Ова поставка не само да осветљава историјску и савремену улогу жена у СТЕМ-у, већ и инспирише нове генерације да истраже могућности које те области нуде.

Студентски циркус по западној режији: Уместо – идеје црвени тепих, пикачу и брадате жене, али тензија не сме да спадне

Преузмите андроид апликацију.