Ova mahunarka je bogata dijetalnim vlaknima koja poboljšavaju varenje, kao i vitaminom B. Ako želite da se odmorite od proizvoda životinjskog porekla, dobar izvor proteina možete pronaći i u namirnicama biljnog porekla.
Istovremeno, sočivo se nameće kao logičan izbor.
Sto grama te kuvane mahunarke sadrži oko 9 grama proteina koji grade mišiće i obezbeđuju pravilno funkcionisanje organizma.
Sočivo je takođe bogato dijetalnim vlaknima koja poboljšavaju varenje i snižavaju nivo lošeg holesterola.
Pre svega, bogat je vitaminom B i ugljenim hidratima koji snabdevaju telo preko potrebnom energijom i dugo ga održavaju sitim.
Iako se u Aziji i starom Egiptu jeo još pre 4.200 godina, u hrvatskoj kuhinji je relativno zanemaren, što je prava šteta.
Na tržištu postoji nekoliko vrsta koje su namenjene za različite vrste jela.
Vrste sočiva
Zeleno sočivo ima lagani biber ukus, nakon termičke obrade ostaje al dente, zbog čega se smatra idealnim izborom za razne salate. Poželjno je da ga potopite u vodu pre kuvanja i termički obradite oko 45 minuta.
Žuto sočivo zahteva kratku toplotnu obradu, odnosno oko 20 minuta. Odlično se slaže sa orijentalnim začinima kao što su kari, kurkuma i kajenski biber. Od njega možete praviti variva, sosove i namaze.
Crveno sočivo je blagog i blago slatkastog ukusa, a kuva se za 15 do 20 minuta. S obzirom na to da se posle termičke obrade vrlo lako prokuva, koristi se za zgušnjavanje supa i raznih variva. Lako je napraviti pire ili sos.
Smeđe sočivo je veoma fleksibilna hrana. Odlično se slaže sa lukom, maslinovim uljem i paradajzom, zbog čega se može koristiti za pripremu svega od namaza i soseva do salata i variva. U proseku se kuva oko 45 minuta.
Crna sočiva se odlično slaže sa belim lukom i gorkim povrćem. Zahteva dužu toplotnu obradu, odnosno kuvanje najmanje 30 do 40 minuta.
Preuzmite android aplikaciju.